Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Solo na scenie

Plakat ze Studio Buffo Plakat ze Studio Buffo
Teatry prywatne rzadko mogą konkurować z większymi i zasobniejszymi scenami instytucjonalnymi przepychem inscenizacyjnym spektakli. Stawiają raczej na oryginalny pomysł i osobisty, półtowarzyski charakter spotkania z aktorem. Coraz częściej aktorem solo na scenie. Oto przegląd najnowszych monodramów z niezależnych scen stolicy.

Małgorzata Zajączkowska w monodramie Matematyka miłości Esther Vilar w reż. Alicji Albrecht, Teatr Studio Buffo

Małgorzata Zajączkowska z finezją i poczuciem humoru wciela się w gwiazdę argentyńskiego teatru, która nim na zawsze porzuci scenę, zdradzi widzom tajemnicę swojej wielkiej, acz nieodwzajemnionej miłości. Kontrapunktem do niej będzie opowieść o żonie króla tanga, która odkryła matematyczną zasadę gwarantującą jej dozgonną miłość męża. W tle tanga Astora Piazzolli, grane na żywo przez kwartet Machina del Tango, i taneczne popisy Piotra Woźniaka.

***

Rafał Rutkowski w programie To nie jest kraj dla wielkich ludzi autorstwa i w reż. Michała Walczaka, Klubokawiarnia Chłodna 25

Ksiądz udzielający ślubu parze przyjaciół z dzieciństwa i przy okazji odgrywający się za dawne urazy, krytyk filmowy, który odkrył układ rządzący polskim kinem, oraz ginekolog, przedszkolanka, potomek żołnierza Wehrmachtu i nieudany, ale nadrabiający pewnością siebie komediant. Zamiast klasycznego monodramu, aktor Teatru Montownia proponuje one man show – cykl niepoprawnych politycznie, zabawnych i bardzo polskich portretów małych ludzi, którzy na naszych oczach śnią sny o wielkości.

***

Bogusława Schubert w monodramie Ciało kobiety-młot autorstwa i w reż. Judith Depaule, Teatr Polonia

Spektakl powstał m.in. w oparciu o rozmowy ze znaną młociarką Kamilą Skolimowską. Aktorka, wcielając się w jej postać, zadaje pytanie, czy kobieta uprawiająca męski sport może być kobieca? Argumenty za i przeciw nie wykraczają jednak poza stereotypy. Zaś wyznania sportsmenki można zamknąć w stwierdzeniu, że zawsze stara się dać z siebie wszystko.


Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną