Wystawy

Konfrontacje rodzinne

Recenzja wystawy: "Jan, Piotr, Stanisław... Młodożeniec"

„Pokolenie 80” Piotra Młodożeńca „Pokolenie 80” Piotra Młodożeńca materiały prasowe
Miłośnikom Młodożeńców radzimy się pospieszyć, bo wystawa przemknie przez stolicę jak kometa.

Mieliśmy w historii kilka znanych malarskich rodzin, od trzech pokoleń Kossaków i dwóch Leniców, po braci Gierymskich. W ramach rozciągniętych w czasie (kilka następujących po sobie wystaw) obchodów 35-lecia warszawskiej Galerii Grafiki i Plakatu postanowiono zgromadzić i odświeżyć w pamięci widzów graficzny dorobek jeszcze jednej artystycznej rodziny – Młodożeńców. Najbardziej znanym jej przedstawicielem jest oczywiście Jan – wybitny grafik, malarz, ilustrator, ale przede wszystkim niezrównany plakacista, jedna z najjaśniejszych gwiazd „polskiej szkoły plakatu”. W ślady ojca poszło dwóch synów. Piotr dał się zapamiętać z publikowanych przez wiele lat w „Gazecie Wyborczej” graficznych komentarzy „Zafryki”, tworzonych wspólnie z Markiem Sobczykiem. Natomiast jego brat Stanisław – najbardziej zorientowany na klasyczne malarstwo – jest stosunkowo najmniej znany, a to z prostego powodu – od wielu lat mieszka w Nowym Jorku.

Interesująco wypadają takie konfrontacje. Z jednej strony na pierwszy rzut oka widać, że każdy z artystów stworzył własny styl obrazowania. Z drugiej – ciekawe jest tropienie podobieństw i świadomego (lub nieświadomego) wpływu ojca na wybory artystyczne synów. Ot choćby w sposobie posługiwania się kolorem lub kreską. Galerii gratulujemy pięknego jubileuszu, ale miłośnikom Młodożeńców radzimy się pospieszyć, bo wystawa przemknie przez stolicę jak kometa.

Jan, Piotr, Stanisław... Młodożeniec, Galeria Grafiki i Plakatu w Warszawie, wystawa czynna do 1 września

Polityka 35.2011 (2822) z dnia 24.08.2011; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Konfrontacje rodzinne"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną