Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Wystawy

Światy reżysera

Recenzja wystawy: „Że też musiała Pani zadać to pytanie”

Jerzy Grzegorzewski, Cyrk, 1960 r. Jerzy Grzegorzewski, Cyrk, 1960 r. Jerzy Grzegorzewski / materiały prasowe
Wystawa przygotowana przez córkę i zięcia artysty to bardzo wiarygodny, osobisty, frapujący i odkrywczy obraz wielkiego reżysera.

Tytuł wystawy to odpowiedź słynnego reżysera i bohatera tej wystawy na zadane mu niedługo przed śmiercią pytanie o to, czy wróci do malowania? Zawsze o tym marzył i stąd reakcja. Początki jego kariery wskazywały zresztą na to, że przy pędzlu być może pozostanie. W połowie lat 60. XX w. miał wystawę w prestiżowej wówczas awangardowej galerii Krzywe Koło. Ostatecznie wylądował w teatrze, ale słabość do sztuki i pięknych rzeczy pozostała mu na całe życie.

Wystawa składa się z dwu części. Pierwsza to opowieść o Grzegorzewskim jako człowieku pokazanym poprzez przedmioty. Reżyser namiętnie gromadził różne dziwne rzeczy, od azjatyckich rzeźb, przez barokowe ozdoby i awangardowe lampy, po dziwaczne muszle czy dawne kule armatnie. Ledwie fragment z tej szalonej Wunderkamery, która szczelnie zapełniała jego mieszkanie, zgromadzono w galerii, a i tak robi ona piorunujące wrażenie. Uzupełnieniem tej części wystawy jest wykreowanie miniogródka, o którym zawsze marzył, i dwa telewizory, na których wyświetlane są ulubione, nagrywane przez niego z telewizji na kasetach VHS, programy (m.in. mecze tenisowe, które oglądał namiętnie). Część druga to świat sztuki. Obrazów Mistrza jest tu niewiele (choć i te zdradzają duży talent), bo nieliczne się zachowały lub są dostępne. Ale jest sala poświęcona polskiej awangardzie, której czuł się wiernym uczniem, oraz druga – z pracami kolegów, z którymi wystawiał. Wystawa przygotowana przez córkę i zięcia artysty to bardzo wiarygodny, osobisty, frapujący i odkrywczy obraz wielkiego reżysera.

Jerzy Grzegorzewski, Że też musiała Pani zadać to pytanie, Galeria aTAK, Warszawa, czynna do 9 maja

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Afisz. Premiery; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Światy reżysera"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną