Wystawy

Zagwozdka dla narodowców

Recenzja wystawy „Karol Radziszewski, Ali”

Czarnoskóry powstaniec w wizji Radziszewskiego Czarnoskóry powstaniec w wizji Radziszewskiego Karol Radziszewski / materiały prasowe
Tym razem zapraszają aż 23 stołeczne galerie, z wyjątkowo zróżnicowaną ofertą artystyczną, od klasyków awangardy po szeroką reprezentację znanych lub dopiero przebijających się do świadomości widzów artystów młodszych pokoleń.

W swych artystycznych projektach Karol Radziszewski lubi dekonstruować przeszłość, wodzić odbiorcę na interpretacyjne manowce, igrać z kontekstami i znaczeniami. Tak czynił, gdy przyglądał się losom artystki konceptualnej Natalii LL oraz aktora teatru Jerzego Grotowskiego – Ryszarda Cieślaka. Tym razem wziął na artystyczny warsztat postać jedynego czarnoskórego uczestnika powstania warszawskiego Augusta Agboli O’Browna. W cyklu obrazów laureat Paszportu POLITYKI w typowy dla siebie sposób subiektywnie „przepisuje historię”, przy okazji prowadząc grę ze stereotypami, uprzedzeniami, mitami. Konfunduje nie tylko rasowymi, ale i lekko erotycznymi kontekstami. Co ciekawe, prace namalowane są w konwencji Pabla Picassa z różnych okresów jego twórczości, co na powstańczą historię nakłada dodatkowy interpretacyjny plaster.

Wystawa Radziszewskiego to jedna z propozycji organizowanego już po raz szósty Warsaw Gallery Weekend (23–25 września). Nadal dość elitarna i nastawiona bardziej na kupców niż zwykłych gapiów impreza, z roku na rok zyskuje jednak na rozmachu. Tym razem zapraszają aż 23 stołeczne galerie, z wyjątkowo zróżnicowaną ofertą artystyczną, od klasyków awangardy po szeroką reprezentację znanych lub dopiero przebijających się do świadomości widzów artystów młodszych pokoleń.

Karol Radziszewski, Ali, BWA Warszawa, wystawa czynna do 30 października

Polityka 39.2016 (3078) z dnia 20.09.2016; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Zagwozdka dla narodowców"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną