Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Wystawy

Lepsze jest milczenie

Recenzja wystawy: „Zwierciadło Bergmana”

Muzeum Kinematografii w Łodzi / materiały prasowe
Pod koniec lipca minęło dziesięć lat od śmierci Ingmara Bergmana. To dobry moment do zastanowienia się nad wkładem autora „Persony” w światowe dziedzictwo kultury, a także nad polską recepcją jego dzieł.

Dominującym wątkiem łódzkiej ekspozycji przygotowanej dzięki niestrudzonej energii prof. Tadeusza Szczepańskiego, tłumacza oraz popularyzatora twórczości geniusza z Fårö, jest ewolucja warsztatowa bergmanowskiego kina dyskretnie wprowadzająca w wewnętrzy świat tajemnicy, chaosu, destrukcyjnej samoświadomości mistrza, w której może odnaleźć się każdy. Zmianę poetyk w poszczególnych dekadach, obejmującą pół wieku aktywności reżysera, dokumentują m.in. nieznane fotosy z planów, silnie podkreślające autotematyzm jego filmów. A perłą w koronie wystawy jest oprawiona w płótno multimedialna kopia scenariusza „Fanny i Aleksander” z odręcznymi notatkami i uzupełnieniami. O tym, jak ważny dla polskich twórców był Bergman – wyznający zasadę, że lepsze jest milczenie, gdyż „brzydko jest kłamać, także wtedy, kiedy staramy się mówić prawdę” – świadczą specjalnie przygotowane materiały audiowizualne z wypowiedziami m.in. Krzysztofa Zanussiego, zwierzającego się, że gdyby nie „czyniący regułę z kina autorskiego” Bergman, on sam nigdy nie zostałby filmowcem.

Zwierciadło Bergmana, Muzeum Kinematografii w Łodzi, do 22 października

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Lepsze jest milczenie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną