Wystawy

Lepsze jest milczenie

Recenzja wystawy: „Zwierciadło Bergmana”

Muzeum Kinematografii w Łodzi / materiały prasowe
Pod koniec lipca minęło dziesięć lat od śmierci Ingmara Bergmana. To dobry moment do zastanowienia się nad wkładem autora „Persony” w światowe dziedzictwo kultury, a także nad polską recepcją jego dzieł.

Dominującym wątkiem łódzkiej ekspozycji przygotowanej dzięki niestrudzonej energii prof. Tadeusza Szczepańskiego, tłumacza oraz popularyzatora twórczości geniusza z Fårö, jest ewolucja warsztatowa bergmanowskiego kina dyskretnie wprowadzająca w wewnętrzy świat tajemnicy, chaosu, destrukcyjnej samoświadomości mistrza, w której może odnaleźć się każdy. Zmianę poetyk w poszczególnych dekadach, obejmującą pół wieku aktywności reżysera, dokumentują m.in. nieznane fotosy z planów, silnie podkreślające autotematyzm jego filmów. A perłą w koronie wystawy jest oprawiona w płótno multimedialna kopia scenariusza „Fanny i Aleksander” z odręcznymi notatkami i uzupełnieniami. O tym, jak ważny dla polskich twórców był Bergman – wyznający zasadę, że lepsze jest milczenie, gdyż „brzydko jest kłamać, także wtedy, kiedy staramy się mówić prawdę” – świadczą specjalnie przygotowane materiały audiowizualne z wypowiedziami m.in. Krzysztofa Zanussiego, zwierzającego się, że gdyby nie „czyniący regułę z kina autorskiego” Bergman, on sam nigdy nie zostałby filmowcem.

Zwierciadło Bergmana, Muzeum Kinematografii w Łodzi, do 22 października

Polityka 34.2017 (3124) z dnia 22.08.2017; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Lepsze jest milczenie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną