Ludzie i style

Czy Facebook przetrwa?

Dziesięć lat na fejsie

Po pierwsze, myśleć globalnie – nie ma sensu tracić czasu na projekty, których stawką nie jest co najmniej zmiana świata. Po pierwsze, myśleć globalnie – nie ma sensu tracić czasu na projekty, których stawką nie jest co najmniej zmiana świata. John Lund/Blend Images RM/Getty Images / FPM
Facebook ma tylu użytkowników, ile Chiny Ludowe mieszkańców. Miałby więcej, ale chińskim internautom państwo zabroniło z niego korzystać. W 10 rocznicę narodzin serwisu pojawiają się jednak wątpliwości, czy przetrwa on kolejną dekadę.
Choć teoretycznie na Facebooku jest już cały świat, każdy uczestnik ma dostęp praktycznie tylko do wąskiego jego fragmentu wyselekcjonowanego przez algorytmy serwisu.Tom Wang/DDP Images Choć teoretycznie na Facebooku jest już cały świat, każdy uczestnik ma dostęp praktycznie tylko do wąskiego jego fragmentu wyselekcjonowanego przez algorytmy serwisu.

Facebook nie był pierwszym pomysłem, by uspołecznić internet, czyli oddać jego tworzenie samym internautom. Uspołecznienie stało się wielką ideą, która wyciągnęła sieć z zapaści, w jaką ta wpadła, gdy w marcu 2000 r. pękła internetowa bańka spekulacyjna. Giełdowy krach pociągnął na dno tysiące spółek tzw. Nowej Gospodarki powstałych w drugiej połowie lat 90. Inwestorzy na podstawie pomysłów kreślonych na kawiarnianych serwetkach wydawali miliony dolarów, byle w nazwie firmy pojawiło się .

Polityka 5.2014 (2943) z dnia 28.01.2014; Społeczeństwo; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Facebook przetrwa?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >