Ludzie i style

Skóra (i kości) na niedźwiedziu

Miś polarny zagrożony

Jeśli jesienią nie ma lodu, to niedźwiedzica musi pokonać dłuższy dystans, żeby znaleźć bezpieczne zbocze na lądzie. Jeśli jesienią nie ma lodu, to niedźwiedzica musi pokonać dłuższy dystans, żeby znaleźć bezpieczne zbocze na lądzie. Paul Souders / Corbis
Niedźwiedzie polarne dryfujące na krze nie mają się dobrze. Są symbolem globalnego ocieplenia i wyrzutem sumienia każdego, kto zapomina gasić światło.
Niedźwiedź polarny może jeść bez przerwy.Paul Souders/Corbis Niedźwiedź polarny może jeść bez przerwy.

Tegoroczna zima na Spitsbergenie była łagodna. Fiordy nie zamarzły jesienią, lecz dopiero wiosną, przez co pokrywa lodowa skuwała Morze Arktyczne krócej niż jeszcze rok temu. Czuje się na własnej skórze, że z roku na rok jest cieplej. W marcu, statystycznie najzimniejszym miesiącu (z dotychczasową średnią temperaturą ok. -30 st. C), można było chodzić bez czapki. Ziemia topi się od głowy, mimo że stopy nadal marzną. Niedźwiedzie mają problem.

Powinno być tak: jesienią ciężarne niedźwiedzice wędrują po lodzie w poszukiwaniu bezpiecznych zboczy gór pokrytych grubą warstwą śniegu, w których mogą wykopać jamy. Tam spędzają zimę, rodzą zazwyczaj dwa młode i w kwietniu bardzo głodne wyruszają na poszukiwanie jedzenia, tu fok, które na lodzie się rozmnażają i wygrzewają w słońcu po czterech miesiącach nocy polarnej.

Jeśli jesienią nie ma lodu, to niedźwiedzica musi pokonać dłuższy dystans, żeby znaleźć bezpieczne zbocze na lądzie. A jeśli wiosną tego lodu też nie ma tyle co zwykle, znowu zmuszona jest wędrować w poszukiwaniu jedzenia, tym razem w towarzystwie wiecznie głodnego potomstwa. A na to nawet największemu lądowemu i mięsożernemu ssakowi na Ziemi czasem może nie starczyć sił.

Polityka 44.2014 (2982) z dnia 28.10.2014; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Skóra (i kości) na niedźwiedziu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021