Kim są najbardziej znani Ormianie?
Uciekając z ogarniętego ludobójstwem kraju, Ormianie emigrowali do wielu krajów. Ich potomkowie są dziś jednymi z najbardziej cenionych postaci światowej kultury, sportu i show-biznesu.
Kim Kardashian
Hot Gossip Italia/Flickr CC by 2.0

Kim Kardashian

„Ormiańska diaspora, szacowana na ok. 10 mln ludzi, trzykrotnie liczniejsza niż ludność Armenii, rozsiana jest na wszystkich kontynentach: od Rosji po Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Liban i Australię” – przypomina w „Guardianie” Kate Lyons w setną rocznicę ludobójstwa Ormian.

Potomkowie imigrantów, którzy sto lat temu uciekali z Armenii przed wizją ludobójstwa, dziś przyczyniają się do rozwoju sportu i biznesu, życia kulturalnego i politycznego. Oto dziesięć najbardziej znanych postaci ormiańskiej społeczności:

1. Kim Kardashian (na zdjęciu powyżej, w środku)

34-letnia amerykańska celebrytka jest jedną z najbardziej znanych na świecie Ormianek. Jej ojcem był Robert Kardashian, amerykański prawnik, który zasłynął jako obrońca O.J. Simpsona – futbolisty oskarżonego o zabójstwo swojej żony. Rodzina Kardashianów stała się znana dzięki telewizyjnemu reality show „Z kamerą u Kardashianów” (ang. „Keeping Up With the Kardashians”). W 2015 r. magazyn „Time” umieścił Kim Kardashian i jej męża Kayne Westa, rapera i producenta hiphopowego, na liście najbardziej wpływowych osób na świecie.

W związku ze zbliżającą się setną rocznicą ludobójstwa Ormian Kim, wraz ze swoim mężem, córką oraz siostrą Khloe, w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy odwiedziła Armenię. W trakcie wizyty doszło do spotkania z premierem Hovikiem Abrahamyanen. Rodzina Kardashianów zwiedziła m.in. Cicernakaberd, kompleks złożony z pomnika i muzeum ludobójstwa. O wizytę amerykańskiej celebrytki zabiegały armeńskie władze, które od dekad walczą o pamięć półtora miliona ofiar rzezi, jaką w 1915 r. rozpoczęli Turcy.

2. Cher

.
Facebook

.

Cher, a właściwie Cherylin Sarkissian, to światowej sławy amerykańska piosenkarka i aktorka. Urodziła się w 1946 r. w El Centro w Kalifornii. Ojciec Cher ma ormiańskie korzenie, natomiast matka, aktorka Georgia Holt, ma pochodzenie angielskie, francuskie, niemieckie, irlandzkie oraz czirokeskie.

Cher przez większą część swojego życia nie czuła się silnie związana ze swoim ormiańskim dziedzictwem. Zmieniło się to, kiedy udała się do Armenii z misją humanitarną w 1993 roku, gdy kraj był w stanie wojny z Azerbejdżanem. W ubiegłym tygodniu Cher podzieliła się ze światem historią jej babci dotyczącą tragicznych wydarzeń w Armenii sprzed stu lat i wezwała rząd turecki do uznania ich za ludobójstwo.

3. Andre Agassi

.
Scott Huber/Flickr CC by 2.0

.

44-letni tenisista, którego matką była Amerykanka, a ojcem etniczny Ormianin, który wyemigrował w latach 50. do USA i przyjął amerykańskie obywatelstwo. Jego oryginalne nazwisko to Agassian, ale zostało zmienione w obawie przed prześladowaniami.

Agassi zwyciężył w sumie osiem Wielkich Szlemów, a po skończeniu kariery w 2006 r. zajął się filantropią. Jest mężem innej gwiazdy tenisa – Niemki Steffi Graf.

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną