10 najtańszych krajów dla turystów
Wakacje za małe pieniądze wcale nie oznaczają małych wrażeń. Potwierdza to przygotowana przez World Economic Forum lista krajów, w których najtaniej spędzimy wakacje.
.
Moyan Brenn/Flickr CC by 2.0

.

W swoim najnowszym raporcie World Economic Forum porównuje 141 krajów pod kątem ich atrakcyjności dla turystów. Raport uwzględnia szereg czynników, począwszy od liczby obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, a kończąc na poziomie opieki zdrowotnej i higieny w danym kraju (tutaj stawkę otwierają Austria i Niemcy, Polska znalazła się na 25. miejscu).

Twórcy opracowania wiedzą, że jednym z kluczowych czynników decydujących o wyborze celu podróży są koszty. Szczegółowo sprawdzili więc ceny usług i produktów, z których zwykli korzystać turyści. Wziąwszy pod uwagę koszty przelotów, noclegów, posiłków, paliwa i uwzględniając parytet siły nabywczej, uszeregowali oni kraje od najtańszych do najdroższych z punktu widzenia przyjezdnych.

Polska w zestawieniu zajęła miejsce 46. i znalazła się pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz Maroko. W naszym regionie lepiej wypadła tylko Bułgaria (35.). Wyraźnie wyprzedziliśmy za to Rumunię (54.), Węgry (76.), Słowację (80.) oraz Czechy (87.). Zestawienie zamykają trzy kraje zachodnioeuropejskie: Francja, Wielka Brytania oraz – raczej spodziewanie – Szwajcaria.

A które miejsca okazały się najtańsze? Poniżej zamieszczamy czołową dziesiątkę zestawienia. Twórcy raportu oczywiście nie ukrywają, że oszczędności finansowe często pociągają za sobą dyskomfort podróży. A bywa, że wręcz poważne ryzyko związane m.in. z atakami terrorystycznymi czy toczącymi się w tych krajach konfliktami. 

10. Algieria

.
Magharebia/Flickr CC by 2.0

.

Mimo że dojazd do tego kraju nie należy do najtańszych, a utrzymane na zachodnim poziomie hotele mają także zachodnie ceny, rekompensują to ceny pozostałych usług i produktów. Ceny paliwa należą tutaj do najniższych na świecie, a za filiżankę kawy zapłacimy przynajmniej o połowę mniej niż w Europie.

9. Pakistan

.
umer malik/Flickr CC by 2.0

.

Nawet najdroższe hotele w Pakistanie nie powinny odstraszyć przybywających z Europy czy Stanów Zjednoczonych. A za inne potrzeby zapłacimy przeciętnie o 60–70 proc. mniej niż na Zachodzie. Oczywiście nie do wszystkich miejsc kraju należy (czy wręcz wolno) się wybierać.

8. Indie

.
Marco Bellucci/Flickr CC by 2.0

.

Ceny przelotów z Europy do Indii systematycznie spadają, a za noc w eleganckim hotelu w tym kraju zapłacimy średnio 93 dolary – taniej jest tylko w 13 innych krajach świata. Podobnie jak w Pakistanie, ceny usług i dóbr w Indiach bywają o 70 proc. niższe niż w krajach zachodnich. 

7. Tunezja

.
Dennis Jarvis/Flickr CC by 2.0

.

Mimo niedawnego zamachu w muzeum Bardo Tunezja pozostaje jednym z najczęściej wybieranych celów wycieczek Europejczyków, do czego przyczyniają się zapewne niskie koszty podróży i pobytu w tym kraju. Ceny zakwaterowania sytuują go na 11. miejscu na świecie. A za posiłek zapłacimy tutaj o 60–70 proc. mniej niż w Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku.

Po zamachu z 26 czerwca 2015 r. turyści najpewniej zmienią kierunek podróży. 

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną