Ludzie i style

Znani Brytyjczycy deklarują się w sprawie Brexitu. Kto za, a kto przeciw?

David Beckham David Beckham David Beckham / Facebook
Zostańmy w Unii dla naszych dzieci – przekonuje David Beckham.

Już 23 czerwca Brytyjczycy zdecydują w referendum, czy zostaną w Unii Europejskiej.

Z ostatnich sondaży, przygotowanych po zabójstwie Jo Cox przez YouGov na zlecenie popularnego programu „Good Morning Britain” w telewizji ITV, stosunek zwolenników Brexitu do stronników pozostania w UE wynosił 44 do 42 proc. W innym badaniu, gazety „The Sunday Times”, wyniósł on już 44 do 43 proc.

Zostać...

Do rozpoczętej przez Partię Konserwatywną i premiera Davida Camerona akcji przekonywania do głosowania za „remain” (czyli pozostaniem w unijnych strukturach) włączyli się już m.in. Jude Law, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, Jeremy Clarkson, Matt Damon i Emma Thomson, a także Ian McKellen.

We wtorek uczynił to również David Beckham. Opublikował zdjęcie z Erikiem Cantoną z czasów, kiedy grali wspólnie w Manchesterze United. Na Facebooku polubiło je już 212 tys. osób, a ponad 10 tys. udostępniło. „Nie byłoby brytyjskiej piłki, gdyby nie europejskie wsparcie” – przekonuje piłkarz.

.Instagram.

Do deklaracji Beckhama dołączyła także jego żona, Victoria. Była piosenkarka i członkini Spice Girls, obecnie właścicielka marki odzieżowej, napisała: „Jestem dumna z Davida #remain”. Oświadczenia Beckhamów zauważył również brytyjski premier David Cameron:

Autorka serii Harrym Potterze, J.K. Rowling, odniosła się do często podnoszonego argumentu, że na pozostaniu w Unii skorzystają przede wszystkim najbardziej zamożni mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa. „Kto tak naprawdę ucierpi, jeśli sprawdzą się prognozy ekonomistów, według których po wyjściu z UE wzrośnie bezrobocie i zniknie 100 tys. miejsc pracy?” – pyta na Twitterze.

Z kolei Daniel Craig, odtwórca odtwórcy roli legendarnego agenta 007 Jamesa Bonda, opublikował w mediach społecznościowych swoje zdjęcie w T-shircie, na którym widnieje napis: „Żaden człowiek nie jest wyspą. Żadna wyspa nie istnieje tylko dla siebie”. 

Daniel CraigInstagramDaniel Craig

czy... wyjść?

Do najbardziej znanych „separatystów” należy Michael Caine. Aktor pytany w wywiadzie radiowym, jak zagłosuje w unijnym referendum, odparł, że „w Europie istnieje teraz zastępczy rząd złożony z maniaków. I jeśli nie zajdą jakieś bardzo istotne zmiany, myślę – powiedział – że powinniśmy wystąpić, bo inaczej przepadniemy”.

John Cleese, znany przede wszystkim jako jeden z twórców grupy Monty Python, wyraził swoje eurosceptyczne stanowisko wczoraj po południu. Napisał na Twitterze: „Gdybym uważał, że istnieje szansa na poważną reformę UE, zagłosowałbym za pozostaniem. Ale szansy nie ma”.

David Bailey, najsłynniejszy brytyjski fotograf, był jedną z wielu osobistości, które użyczyły swojego wizerunku w trakcie kampanii referendalnej zachęcającej do pozostania w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej w 1975 roku. Ale tym razem ogłosił, że zamierza głosować na Brexit.

Kampanię eurosceptyków poparli również m.in. Sir Ian Botham, Boris Johnson, Sol Campbell, Roger Daltrey, David James, David Icke.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną