Ludzie i style

Jak ma kopać suweren

Euro 2016: piłka narodowa

Robert Lewandowski walczy o piłkę z Portugalczykiem José Fontem. Robert Lewandowski walczy o piłkę z Portugalczykiem José Fontem. Foto Olimpik/NurPhoto / Getty Images
Nie bać się wymyślić siebie na nowo – to uniwersalna lekcja z Euro dla narodowej piłki, do odrobienia przed kolejnymi turniejami.
Belgia-Walia, czyli multi-kulti kontra drużyna narodowa, 1:3Dave Winter/Icon Sport/Getty Images Belgia-Walia, czyli multi-kulti kontra drużyna narodowa, 1:3

Profesor Werner Helsen czuł pismo nosem: – Nie mamy obrońców. Belgijska defensywa zupełnie się rozsypała z powodu kontuzji oraz kartek. Do tego jeszcze ta Walia… Nasi piłkarze nie lubią grać z rywalami mocnymi fizycznie, nie umieją sobie radzić z siłowymi wyzwaniami – niepokoił się przed ćwierćfinałowym spotkaniem z Walią, przegranym przez Belgów, będących zdecydowanymi faworytami, 1:3.

Profesor Helsen podczas Euro dba o przygotowanie fizyczne arbitrów, a na co dzień pracuje na uniwersytecie w Leuven, na wydziale kinezjologii (nauki zajmującej się złożonością ludzkiego mechanizmu ruchu).

Polityka 28.2016 (3067) z dnia 05.07.2016; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak ma kopać suweren"

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019