Ludzie i style

Radosny futbol

Po meczu z Realem Madryt wielkiej kompromitacji nie ma. Po Legii nikt się więcej nie spodziewa

Sergio Perez / Forum
Jak mawiał klasyk: tak się gra, jak przeciwnik pozwala. A Real pozwalał Legii na wiele. Czy w tym kontekście 1:5 to naprawdę dobry wynik?

Stracić pięć bramek (podczas gdy kolejne wisiały w powietrzu), strzelić jedną (mając też okazje na kolejne) i zasłużyć sobie na pochwały to jest dość niecodzienna sytuacja. Legia Warszawa, mistrz Polski, gra jednak w tym sezonie tak słabo, że poprzeczka oczekiwań wobec jej piłkarzy już właściwie nie wisi, ale leży. Przed meczem z Realem powszechnie spodziewano się kompromitacji, najwięksi pesymiści przebąkiwali o dwucyfrówce, a poważni dziennikarze piłkarscy przekonywali, że tym jednym meczem Cristiano Ronaldo zapewni sobie tytuł króla strzelców bieżącej edycji Ligi Mistrzów.

Ale nieszczęścia się nie skumulowały. 1:5 to nie jest oczywiście wynik, którym należy się chwalić, ale też trzeba zauważyć, że lepsze i bogatsze od Legii zespoły nie potrafiły na stadionie Realu wyjść z własnej połowy. Zresztą gdyby nie banalne błędy w obronie, a przede wszystkim fatalna dyspozycja dwóch pomocników odpowiedzialnych za organizację gry, w tym Tomasza Jodłowca (który jeszcze niedawno, podczas mistrzostw Europy, był pewnym punktem reprezentacji, a teraz dziewięć piłek na dziesięć traci albo po prostu podaje przeciwnikowi pod nogi), straty mogły być nawet mniejsze.

Generalne zaskoczenie po tym meczu polega na tym, że piłkarze Legii nie mieli większych kłopotów z konstruowaniem akcji, a nawet ze strzelaniem na bramkę Realu. Mecz piłkarski to nie jest jednak wdzięczny materiał do wyciągania prostych wniosków, gdyż z faktu, że w meczu z Realem Legia stworzyła więcej sytuacji do zdobycia goli niż w ostatniej ligowej kolejce z Pogonią Szczecin, nie wynika, że jeśli chodzi o grę obronną, to w Szczecinie uczą jej lepiej niż w Madrycie. Piłkarze Realu grają dobrze ponad 50 meczów w sezonie i jeśli można wygrać spacerkiem, to z tego korzystają. Lekceważenie słabszego rywala to jest w futbolu dość powszechne zjawisko. Różnica polega na tym, że gdy potężna (przynajmniej na papierze) Legia lekceważy Termalikę Bruk-Bet Nieciecza, to przegrywa 0:3. Gdy na pół gwizdka gra Real, a Cristiano Ronaldo strzela Panu Bogu w okno, to i tak wychodzi na swoje.

Jeszcze w trakcie meczu ton komentarza był taki, że Legia przyjechała do Madrytu po naukę i bez względu na wynik ten cel osiągnęła. Biorąc jednak pod uwagę to, że w Legii karuzela z piłkarzami kręci się na dużych obrotach, należy spodziewać się, że ci, którzy te wnioski wyciągną, już niebawem mogą się z Warszawą pożegnać i wszystko znów trzeba będzie budować od zera. Zwłaszcza jeśli Legia będzie, jak do tej pory, robić wszystko, żeby przegrać mistrzostwo Polski.

PS Za sukces Legii należy poczytać, że na stadionie chuligani w barwach warszawskiego zespołu nie naruszyli żadnego z zakazów, w związku z czym Legia (tym razem) nie zostanie wykluczona z europejskich pucharów. Do starć z policją doszło jednak przed meczem, w sieci już pojawiły się filmy rejestrujące zdarzenia. Widać na nich bandytów w barwach Legii kopiących policjantów i rzucających w ich stronę kamieniami. Przy odrobinie dobrych chęci można ich zidentyfikować i raz na zawsze wyrzucić ze stadionu przy Łazienkowskiej. To dobry test determinacji władz Legii w walce z patologią, przez którą rewanż z Realem w Warszawie będzie stypą przy pustych trybunach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną