Troll internetowy – jak wielu z nas skrywa w sobie sadystę?
Fora dyskusyjne roją się od internetowych trolli. Ich bezlitosna postawa od lat jest przedmiotem badań psychologicznych.
A może każdy z nas ukrywa w sobie sadystę?
Thom/Unsplash

A może każdy z nas ukrywa w sobie sadystę?

Marcin w skupieniu przegląda Facebooka na smartfonie. Sunąc palcem po ekranie, przerzuca posty i komentarze. Nagle coś przyciąga jego uwagę: marszczy brwi i z zaangażowaniem wystukuje litery na miniaturowym wyświetlaczu. Tu komentarz, tam komentarz, słowa cisną się same. „Nie, nie masz racji, umrzyj”, „ja bym się zabił na twoim miejscu”, „twoja twarz wyraża tyle co twój komentarz – jest pusta” – odpowiada taśmowo wybranym przez siebie użytkownikom. Robi to codziennie. Obraża ludzi.

To takie zabawne, gdy się denerwują – tłumaczy nam uśmiechnięty, przeglądając w tym samym czasie tablice Facebooka. Szuka ofiar. Wybór jest nieprzypadkowy. Użytkownik musi wydawać się emocjonalnie zaangażowany, wciągnięty w temat. Daje to gwarancję, że odpowie na zaczepkę, da się sprowokować. Wtedy chłopak rusza do kontrataku, doprowadza do kłótni. O co? Tego określić nie potrafi. Dla niego to zabawa, w której nie widzi niczego złego.

Pytam Marcina, dlaczego to robi. Chłopak wzrusza ramionami: – Prowokuję. Po chwili zastanowienia dodaje: – Czuję satysfakcję, gdy ktoś wchodzi ze mną w dyskusję. Nie mam nic do udowodnienia. Zmuszam do okazywania emocji, głównie złości.

Marcin jest jednym z wielu użytkowników, których śmiało określić można mianem „trolli internetowych”. Przyjemność czerpie z „trollowania”, czyli naśmiewania się z innych na forum internetowym. Chodzi o to, by drugi użytkownik poczuł się głupio, by było mu przykro. W sieci utarło się sformułowanie „nie karm trolla!”, ponieważ niefortunne wdanie się w dyskusję to pożywka dla takich osób jak Marcin.

Czy internetowe trolle to sadyści?

Fora dyskusyjne roją się od internetowych trolli. Ich bezlitosna postawa od lat jest przedmiotem badań psychologicznych. Badacze zastanawiają się, co tak właściwie kieruje ludźmi w internecie, którzy celowo znęcają się nad innymi użytkownikami.

Troje amerykańskich psychologów – Erin E. Buckels, Paul D. Trapnell, Delroy L. Paulhus – przeprowadziło dwa badania internetowe, w których wzięło udział w sumie 1215 osób. Respondenci wypełnili ankiety dotyczące ich charakteru i stylu komentowania w internecie. Naukowcy swoje badania oparli na cechach osobowości nazywanych przez psychologów ciemną triadą. Należą do nich narcyzm, makiawelizm (brak uczuć wyższych, instrumentalne traktowanie innych) i psychopatia. Wiążą się z tym również brak empatii, bezduszność, egoizm, przedmiotowy stosunek do ludzi i tendencje do manipulacji.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną