Ludzie i style

Wzorem Platona

Jesienny pasztet dla wegetarian

Jesienny pasztet wegetariański Jesienny pasztet wegetariański Alamy Stock Photo / BEW
Znacie to: przyjmujecie gości, na stole pojawia się znakomite danie mięsne. I oto gość sięga wyłącznie po warzywne przybranie, bo jak się okazuje, zmienił dietę na wegetariańską.
Co dobrego za stołem?Marek Raczkowski/Polityka Co dobrego za stołem?

Od tysięcy lat ludzie cenili mięso jako doskonałe źródło energii. Ocenia się, że w późnym średniowieczu na biesiadnika zasiadającego przy zamożnym stole przypadało prawie 3 kilo mięsa. Oczywiście ów szczęściarz zjadał tyle, ile chciał, a resztę oddawał słudze, który najadłszy się, podawał dalej. Na końcu, już tylko kośćmi, raczyły się baraszkujące pod stołem psy.

Po wielu wiekach, historycznych i cywilizacyjnych zmianach, stale jeszcze obiad bez mięsa dla wielu z nas się nie liczy. Zjadamy go statystycznie, na osobę, około 200 g dziennie.

Polityka 42.2017 (3132) z dnia 17.10.2017; Ludzie i style; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Wzorem Platona"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021