Ludzie i style

Bez złudzeń

Współczesny futbol niewolny od afer

„Proces Ronaldo trwa, w przeciwieństwie np. do Messiego nie chce ugody”. „Proces Ronaldo trwa, w przeciwieństwie np. do Messiego nie chce ugody”. Albert Gea / Reuters/Forum
Rozmowa z Rafaelem Buschmannem, współautorem książki „Brudna piłka”, o wielkich kłamstwach współczesnego futbolu.
Cristiano Ronaldo jest oskarżany o niezapłacenie 14,7 mln euro podatków.Alexander Hassenstein/FIFA/Getty Images Cristiano Ronaldo jest oskarżany o niezapłacenie 14,7 mln euro podatków.

Marcin Piątek: – Na liście wrogów Cristiano Ronaldo musi pan być wysoko.
Rafael Buschmann: – Nie zastanawiam się nad tym. Pisząc o jego ucieczce przed podatkami, zrobiłem to, co do dziennikarza należało. Stałem przed biurem na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, przez które przepuszczono 150 mln euro wpływów Ronaldo z praw do wizerunku, i zastanawiałem się: dlaczego człowiek, którego futbol uczynił multimilionerem, doprowadził do sytuacji, gdy jest podejrzewany o oszustwo?

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Ludzie i style; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez złudzeń"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021