Ludzie i style

Pocztówkowy szał

Pocztówki dźwiękowe – fenomen PRL

Pocztówki dźwiękowe na początku wyglądały jak zwykłe widokówki. Pocztówki dźwiękowe na początku wyglądały jak zwykłe widokówki. Forum
Pocztówka dźwiękowa to jeden z fenomenów PRL i jedyny w całym bloku wschodnim przykład prywatnego przemysłu płytowego.
„Walczyk o Zamku” – dźwiękowa pocztówka-cegiełka na Fundusz Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, lata 70.Archiwum Kisielewskich/Fotonova/EAST NEWS „Walczyk o Zamku” – dźwiękowa pocztówka-cegiełka na Fundusz Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, lata 70.

W piosence „Autobiografia”, skomponowanej do tekstu Bogdana Olewicza, a wydanej na płycie „UNU” w 1982 r., Perfect śpiewał: „Pocztówkowy szał/każdy z nas ich pięćset miał/zamiast nowej pary jeans”. Bohater tego utworu, o pokolenie starszy od jego słuchaczy z czasów boomu rockowego wczesnych lat 80., był – jak wiadomo – fanem rock’n’rolla i Radia Luksemburg, i nie mógł zasnąć po usłyszeniu „Blue Suede Shoes” Elvisa Presleya.

Polityka 31.2019 (3221) z dnia 30.07.2019; Ludzie i style; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Pocztówkowy szał"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014