Ludzie i style

Czy w Londynie stanie kontrowersyjna budowla?

The Tulip, wizualizacja The Tulip, wizualizacja mat. pr.
The Tulip wciąż ma szansę na realizację. Od zeszłorocznej decyzji burmistrza, który zablokował wzniesienie w centrum miasta ogromnej wieży widokowej, właśnie się odwołano.

Projekt The Tulip ujrzał światło dzienne jesienią 2018 r. i od razu wywołał ożywioną dyskusję. Nic dziwnego: czegoś takiego Londyn po prostu jeszcze nie widział. Futurystyczna budowla studia Foster+Partners radykalnie zmieniłaby miasto. Kształtem ma przypominać właśnie tulipan, zwieńczony przeszklonym kielichem. Na 12 kondygnacjach umieszczono by ogólnodostępne tarasy widokowe, bar i sale edukacyjne dla młodzieży. Goście mogliby też skorzystać z zewnętrznych gondoli zamontowanych na szczycie. Według szacunków The Tulip odwiedzałoby ponad milion osób rocznie. Miałby 305 m wysokości, czyli zaledwie kilka mniej niż The Shard (najwyższy budynek Londynu). I stanąłby w samym środku City.

Czytaj też: Brexitart – brytyjscy twórcy żegnają się z Europą

Zastrzeżenia do The Tulip

Prace miały się rozpocząć w 2020 r. i potrwać pięć lat. Projekt dostał zielone światło od miejskich planistów. Ale został zablokowany w lipcu ubiegłego roku przez burmistrza. Sadiq Khan twierdził, że budynek szkodziłby miastu w tak reprezentatywnym miejscu jak centrum.

Lista zastrzeżeń do The Tulip jest naturalnie znacznie dłuższa. Przeciwnicy przypominają, że Londyn to nie Dubaj, który słynie z niekonwencjonalnej architektury. Co nie zmienia faktu, że od decyzji Khana architekci się odwołali, i to kilka dni przed upływem terminu. Los olbrzymiej wieży nie został więc jeszcze przypieczętowany.

The Tulip, wizualizacjamat. pr.The Tulip, wizualizacja

Czytaj też: Arcymaszkary polskiej architektury

Tulipan nad korniszonem

Gdy inne metropolie stawiają na wysokość, Londyn stawia na formę. Nie ma chyba drugiego miasta w Europie, gdzie można podziwiać takie jej bogactwo. Stoją tu wieżowce, którym nadano wymowne przydomki: „korniszon”, „walkie-talkie” czy „tarka do sera”. W takim gronie „tulipan” z pewnością by się odnalazł. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden spośród nich.

30 St. Mary Axe to 180-metrowy wieżowiec w finansowej dzielnicy City. Jego charakterystyczny owalny kształt wpisał się w krajobraz i w jakimś sensie wyznaczył kierunek, w jakim zaczęli podążać architekci. Nie bez kozery mieszkańcy ochrzcili budynek mianem The Gherkin, czyli właśnie korniszonem. Nazwa przyjęła się znacznie lepiej od oryginalnej i wciąż funkcjonuje.

Co ciekawe, „korniszona” zaprojektowało to samo studio, które teraz odpowiada za The Tulip, łączy je poza tym inwestor. Budowle stałyby w dodatku obok siebie. „Tulipan” przerastałby „korniszona” o ok. 120 m.

The Gherkin w LondynieEd Robertson/UnsplashThe Gherkin w Londynie

Czytaj też: Z punktu widzenia Londynu

Nowy symbol Londynu?

Sir Norman Foster zaznaczył, że The Tulip mógłby się stać nowym symbolem miasta – tak jak The Gherkin 20 lat wcześniej. Przypomniał, że i tamten projekt wywoływał kontrowersje. Dziś budowla jest wizytówką miasta, rozpoznawalną daleko poza granicami Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie wyróżniana, otrzymała m.in. prestiżową nagrodę Stirlinga. Z The Tulip wiąże się podobne nadzieje. Czy zostanie Big Benem swoich czasów?

Pomyśleć, że studio Foster+Partners odpowiada też za wieżowiec Varso Tower, który wyrasta nad polską stolicą. Niedługo będzie najwyższym budynkiem w kraju i całej Unii Europejskiej. O kilka metrów wyższym od „Tulipana”, ale mniej kontrowersyjnym.

Varso Tower w budowieWikipediaVarso Tower w budowie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną