Ludzie i style

Czy w Londynie stanie kontrowersyjna budowla?

The Tulip, wizualizacja The Tulip, wizualizacja mat. pr.
The Tulip wciąż ma szansę na realizację. Od zeszłorocznej decyzji burmistrza, który zablokował wzniesienie w centrum miasta ogromnej wieży widokowej, właśnie się odwołano.

Projekt The Tulip ujrzał światło dzienne jesienią 2018 r. i od razu wywołał ożywioną dyskusję. Nic dziwnego: czegoś takiego Londyn po prostu jeszcze nie widział. Futurystyczna budowla studia Foster+Partners radykalnie zmieniłaby miasto. Kształtem ma przypominać właśnie tulipan, zwieńczony przeszklonym kielichem. Na 12 kondygnacjach umieszczono by ogólnodostępne tarasy widokowe, bar i sale edukacyjne dla młodzieży. Goście mogliby też skorzystać z zewnętrznych gondoli zamontowanych na szczycie. Według szacunków The Tulip odwiedzałoby ponad milion osób rocznie. Miałby 305 m wysokości, czyli zaledwie kilka mniej niż The Shard (najwyższy budynek Londynu). I stanąłby w samym środku City.

Czytaj też: Brexitart – brytyjscy twórcy żegnają się z Europą

Zastrzeżenia do The Tulip

Prace miały się rozpocząć w 2020 r. i potrwać pięć lat. Projekt dostał zielone światło od miejskich planistów. Ale został zablokowany w lipcu ubiegłego roku przez burmistrza. Sadiq Khan twierdził, że budynek szkodziłby miastu w tak reprezentatywnym miejscu jak centrum.

Lista zastrzeżeń do The Tulip jest naturalnie znacznie dłuższa. Przeciwnicy przypominają, że Londyn to nie Dubaj, który słynie z niekonwencjonalnej architektury. Co nie zmienia faktu, że od decyzji Khana architekci się odwołali, i to kilka dni przed upływem terminu. Los olbrzymiej wieży nie został więc jeszcze przypieczętowany.

The Tulip, wizualizacjamat. pr.The Tulip, wizualizacja

Czytaj też: Arcymaszkary polskiej architektury

Tulipan nad korniszonem

Gdy inne metropolie stawiają na wysokość, Londyn stawia na formę. Nie ma chyba drugiego miasta w Europie, gdzie można podziwiać takie jej bogactwo. Stoją tu wieżowce, którym nadano wymowne przydomki: „korniszon”, „walkie-talkie” czy „tarka do sera”. W takim gronie „tulipan” z pewnością by się odnalazł. Na uwagę zasługuje zwłaszcza jeden spośród nich.

30 St. Mary Axe to 180-metrowy wieżowiec w finansowej dzielnicy City. Jego charakterystyczny owalny kształt wpisał się w krajobraz i w jakimś sensie wyznaczył kierunek, w jakim zaczęli podążać architekci. Nie bez kozery mieszkańcy ochrzcili budynek mianem The Gherkin, czyli właśnie korniszonem. Nazwa przyjęła się znacznie lepiej od oryginalnej i wciąż funkcjonuje.

Co ciekawe, „korniszona” zaprojektowało to samo studio, które teraz odpowiada za The Tulip, łączy je poza tym inwestor. Budowle stałyby w dodatku obok siebie. „Tulipan” przerastałby „korniszona” o ok. 120 m.

The Gherkin w LondynieEd Robertson/UnsplashThe Gherkin w Londynie

Czytaj też: Z punktu widzenia Londynu

Nowy symbol Londynu?

Sir Norman Foster zaznaczył, że The Tulip mógłby się stać nowym symbolem miasta – tak jak The Gherkin 20 lat wcześniej. Przypomniał, że i tamten projekt wywoływał kontrowersje. Dziś budowla jest wizytówką miasta, rozpoznawalną daleko poza granicami Wielkiej Brytanii. Wielokrotnie wyróżniana, otrzymała m.in. prestiżową nagrodę Stirlinga. Z The Tulip wiąże się podobne nadzieje. Czy zostanie Big Benem swoich czasów?

Pomyśleć, że studio Foster+Partners odpowiada też za wieżowiec Varso Tower, który wyrasta nad polską stolicą. Niedługo będzie najwyższym budynkiem w kraju i całej Unii Europejskiej. O kilka metrów wyższym od „Tulipana”, ale mniej kontrowersyjnym.

Varso Tower w budowieWikipediaVarso Tower w budowie

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną