Ludzie i style

Gra na siebie

Piłkarze udają filantropów

Leo Messi, najlepiej zarabiający piłkarz 2019 r. – 127 mln dol. brutto dzięki kontraktowi oraz reklamom. Na walkę z koronawirusem przeznaczył 1 mln euro. Leo Messi, najlepiej zarabiający piłkarz 2019 r. – 127 mln dol. brutto dzięki kontraktowi oraz reklamom. Na walkę z koronawirusem przeznaczył 1 mln euro. Yoan Valat/EPA / PAP
Środowisko piłkarskie potrafi pokazać swój status materialny. Ale w trudnych czasach egzamin z solidarności i altruizmu zdaje ledwie na tróję.
Przed decyzją Messiego, darowizny na walkę ze skutkami pandemii przeznaczyli Kuba Błaszczykowski i Robert Lewandowski. Na fot. mecz Polska – Portugalia podczas Euro 2016.Michael Dalder/Reuters/Forum Przed decyzją Messiego, darowizny na walkę ze skutkami pandemii przeznaczyli Kuba Błaszczykowski i Robert Lewandowski. Na fot. mecz Polska – Portugalia podczas Euro 2016.

Czarny sen piłkarzy już się zaczął. Właściciel szwajcarskiego klubu FC Sion jednostronnie i ze skutkiem natychmiastowym wypowiedział umowy dziewięciu zawodnikom, którzy nie zgodzili się na czasową obniżkę wynagrodzeń do kwoty 9,6 tys. franków szwajcarskich. Propozycję nie do odrzucenia złożył im za pośrednictwem WhatsAppa; do namysłu dostali kilka godzin. Słowacka MSK Zilina – „zamrożony” wicelider tamtejszej ligi – już ogłosiła upadłość. Pierwszy zespół zostanie zlikwidowany, przetrwa tylko akademia.

Polityka 15.2020 (3256) z dnia 07.04.2020; Ludzie i style; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra na siebie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?