Ludzie i style

Jeż też zwierz

Zagrożone jeże

Wiedza o kurowaniu jeży krąży wśród zapaleńców, którzy na jakimś etapie swojego życia dostrzegli jeżowe potrzeby. Wiedza o kurowaniu jeży krąży wśród zapaleńców, którzy na jakimś etapie swojego życia dostrzegli jeżowe potrzeby. Jeff Moore/SplashNews.com / EAST NEWS
Europejskie jeże przeżywają trudne chwile. Pomoc niosą im ci, którzy wierzą, że kryzys jeżości raczej nie wyjdzie ludzkości na zdrowie.
Najszybciej wyjeża się wieś, pewnie przez intensyfikację rolnictwa, walkę z owadami uważanymi za szkodniki i usuwanie roślin uchodzących za chwasty.Sue Cro/Getty Images Najszybciej wyjeża się wieś, pewnie przez intensyfikację rolnictwa, walkę z owadami uważanymi za szkodniki i usuwanie roślin uchodzących za chwasty.

Robert Popielecki rysuje komiksy i regularnie, już prozą, publikuje na Facebooku krótkie opowiastki o swoich codziennych perypetiach. Nie ma pojęcia, dlaczego z wszystkich jego wpisów największą popularność, mierzoną szerokim internetowym odzewem, zdobył ten o pewnym kwietniowym wieczorze, „gdy wszyscy jeżdżą po mieście na pełnej kur*ie, bo raz, że deszcz, a dwa, że grubo po 22 i pulsacyjne co chwilę”. No i trzy: ruch wstrzymały dwa przechodzące przez jezdnię jeże.

Auta stoją, ktoś trąbi, a z pierwszego samochodu, pisze Popielecki, „wychodzi potomek Józwy Butryma w koszulce żołnierzy zziębniętych i krzyczy w noc: »Morda, kur*o, jeże idą!

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Ludzie i style; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeż też zwierz"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021