Ludzie i style

Osiedla w zgodzie z człowiekiem

Gdańskie osiedle Botanica Jelitkowo. Gdańskie osiedle Botanica Jelitkowo. materiały prasowe
Dobra architektura mieszkaniowa nie sprowadza się do funkcjonalności i estetyki. Wymaga wartości dodanych. Przedstawiamy przykłady najciekawszych osiedli, które są przyjazne człowiekowi i powstały z szacunkiem dla przyrody oraz historycznego kontekstu.

Dyskusję na temat dehumanizacji polskich osiedli ożywił projekt modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu. Miał być „alternatywą dla taśmowej produkcji mieszkań” i głowiło się nad nim aż 40 pracowni. Ta ambitna próba uzdrowienia polskiej mieszkaniówki wywiera ogromny wpływ na świadomość inwestorów i projektantów. Przykładem jest osiedle Mieszkaj w Mieście (proj. Medusa Group) w krakowskich Bronowicach. Odżyła tu idea samowystarczalnej dzielnicy, gdzie w zasięgu spaceru są sklepy, usługi, szkoła i przychodnia, a dojazd komunikacją miejską do śródmieścia zajmuje 15 minut.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Prezentacja; s. 92

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021