Ludzie i style

Zdjęcie czy AI

Zdjęcie czy AI. Dlaczego coraz trudniej wyłapać różnice?

„Zdjęcie”, które Boris Eldagsen stworzył za pomocą AI. „Zdjęcie”, które Boris Eldagsen stworzył za pomocą AI. Boris Eldagsen
Obrazy wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji zalewają internet.

Nie zatrzymuje rzeczywistych chwil jak fotografia, choć na pierwszy rzut oka wygląda jak ona. Obrazy wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji zalewają internet. I zyskały nową nazwę – promptografia.

„Więcej ludzi powinno zwracać uwagę, czy używając słowa »fotografia«, rzeczywiście mają na myśli zdjęcie” – stwierdził Sam Hurd, amerykański fotograf, w rozmowie z Borisem Eldagsenem, niemieckim fotografem i twórcą sztuk wizualnych. Eldagsen wygrał w tym roku konkurs Sony World Photography Awards za „zdjęcie”, które stworzył za pomocą AI. Do wszystkiego się przyznał, nagrody nie przyjął. Jak stwierdził, zrobił to, żeby przyspieszyć dyskusję o tym, co dziś jest fotografią, a co nie.

Po to też stworzył słowo promptography, od prompt (pol. podpowiedź) i photography (pol. fotografia). Czy jest prompt? To komenda służąca opisaniu tego, jak ma wyglądać „zdjęcie” wygenerowane przez program taki, jak Midjourney, Stable Diffusion, DALL-E 2 czy Leonardo AI: słowo albo fraza, którymi opisujemy kolorystykę, styl, świat przedstawiony i bohaterów, parametr określający proporcje etc. Jak to działa? W uproszczeniu: programy AI analizują zbiory grafik dostępne w sieci i na tej podstawie, w oparciu o zapytanie użytkownika, generują obrazy. Jednak, jak zaznacza Eldagsen, prompt to tylko początek. „Sześć miesięcy zajęło mi stworzenie serii dziesięciu obrazów” – komentował własną twórczość.

W mediach społecznościowych amatorzy AI chwalą się promptami i wygenerowanymi obrazami, ale i szukają podpowiedzi u innych twórców. Coraz częściej da się zauważyć, że nie wszyscy chcą się dzielić pomysłami na komendy i wskazówkami, jak uniknąć wpadek, np. nadprogramowej liczby palców u ludzi, co było zmorą wielu takich pierwszych „zdjęć”.

Polityka 44.2023 (3437) z dnia 24.10.2023; Ludzie i Style; s. 101
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdjęcie czy AI"
Reklama