Ludzie i style

Metoda na Mentzena

Seniorów na wnuczka, młodych na Mentzena. Jak to działa i dlaczego lepiej nie klikać

To, że zdjęcia Mentzena są spreparowane, widać na pierwszy rzut oka. To, że zdjęcia Mentzena są spreparowane, widać na pierwszy rzut oka. AN
Mentzen stał się popularny na TikToku dzięki prostym receptom i obietnicom dostatniego życia.

Tak jak seniorów złodzieje próbują oszukać metodą „na wnuczka”, tak internetowi oszuści sięgają po prawicowych idoli. Kiedy Zbigniew Ziobro umieścił w portalu X swoje zdjęcie w szpitalnym łóżku, część nieprzychylnych komentatorów uznała, że jedynie symuluje chorobę (raka przełyku), żeby uniknąć odpowiedzialności za poczynania z Funduszem Sprawiedliwości. To przykład skrajnej nieufności wobec polityka; na jego drugim biegunie jest skrajne zaufanie, z którego korzystają oszuści.

Od kilku tygodni bohaterem reklam w mediach społecznościowych jest Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji i biznesmen. Najpierw użytkownikom ukazywały się informacje o jego aresztowaniu, potem zdjęcia ze szpitala, wreszcie – informacje o śmierci. Żadna z tych wieści oczywiście nie była prawdziwa, chociaż wszystkie naśladowały wygląd newsów z głównych portali. Kto kliknął w link, dostawał spreparowany artykuł o tym, że polityk zdradził sekret wielkich pieniędzy, przez co musiał zostać uciszony – i dalszy odnośnik do oszustwa opartego na „inwestycjach w kryptowaluty”.

To wiral, któremu bliżej do komputerowego wirusa, ale jego forma jest bezpośrednio związana z kulturą internetu. Oszuści wykorzystują postać Mentzena dokładnie w taki sam sposób, w jaki swoją internetową (i polityczną) personę zbudował sam Mentzen. Polityk stał się popularny na TikToku dzięki prostym receptom i obietnicom dostatniego życia. Podobnie działał jego poprzednik Janusz Korwin-Mikke. W serwisie YouTube popularne były filmiki o tym, jak „Korwin masakruje lewaka” – wyjęte z kontekstu fragmenty telewizyjnych debat, w których polityk rzuca ciętą ripostę. Tak jak prawicowy populizm przyciąga naiwnych młodych ludzi, tak oszuści specjalnie wyszukują łatwowierne ofiary.

Polityka 17.2024 (3461) z dnia 16.04.2024; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Metoda na Mentzena"
Reklama