Ludzie i style

Dzieciaki z iskrą

Dzieciaki z iskrą, czyli „The Spark”. Tak się narodził hit tego lata

Popularność „The Spark” zainteresowała poważne media. Popularność „The Spark” zainteresowała poważne media. Kabin Studio
„Myślisz, że możesz znaleźć lepszą piosenkę na lato? Wątpię” – przekonuje portal amerykańskiego tygodnika „Time”, parafrazując pierwsze słowa irlandzkiego hitu.

Od ponad miesiąca rzesze dorosłych na całym świecie skaczą i tańczą przed smartfonami do piosenki nagranej przez grupę dzieci z Irlandii. Chodzi o „The Spark” – międzynarodowy hit tego lata, z ponad 350 mln wyświetleń na TikToku. „Myślisz, że możesz powstrzymać to, co robimy? Wątpię” – rapują dziewczynki i chłopcy, którzy nie skończyli jeszcze 12 lat, zrzeszeni w inicjatywie artystycznej Rhyme Island, prowadzonej przez Kabin Studio.

Piosenka powstała w ramach obchodów Cruinniú na nÓg, irlandzkiego dnia bezpłatnych zajęć twórczych dla dzieci i młodzieży. „Chcieliśmy stworzyć coś radosnego i postawiliśmy na beat drum’n’bass. Znaleźliśmy rytm i zaczęliśmy wymyślać pomysły na zwrotki i refren” – powiedział w rozmowie z brytyjskim „Guardianem” Garry McCarthy, 38-letni dyrektor kreatywny Kabin Studio, używający pseudonimu GMC. Dzieciaki napisały refren i pierwszą zwrotkę podczas obozu wielkanocnego. Później materiał trafił do ośrodka dla uchodźców w miejscowości Lisdoonvarna, gdzie zajęli się nim kolejni młodzi artyści. Wszyscy razem, ok. 30 osób, nagrali go w Kabin Studio, a następnie wystąpili w teledysku. Resztę zrobiły media społecznościowe, piosenka stała się wiralem i funkcjonuje w tysiącach przeróbek.

Popularność „The Spark” zainteresowała poważne media. „Myślisz, że możesz znaleźć lepszą piosenkę na lato? Wątpię” – przekonuje portal amerykańskiego tygodnika „Time”, parafrazując pierwsze słowa irlandzkiego hitu. I nazywa go najbardziej chwytliwym i inspirującym utworem tego sezonu.

„Działamy szybko – co tydzień nowe piosenki. Tak się złożyło, że ta konkretna poniosła się nieco dalej” – tłumaczy mediom Garry McCarthy.

Polityka 27.2024 (3470) z dnia 25.06.2024; Ludzie i Style; s. 93
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieciaki z iskrą"
Reklama