Co robi młodzież w wakacje? Dawniej odpoczywała, a dziś szuka atrakcji albo... pracy. Mało kto zrobi sobie wolne od social mediów. A wszyscy wrócą jednakowo zmęczeni. Bo dziś już nawet nicnierobienie nie jest takie samo jak kiedyś.
Koalicji 15 października bardzo brakuje „miejscowych” pomysłów, rozmachu, wspólnych, nagłośnionych przedsięwzięć. Od wielu tygodni nic się większego nie wydarzyło, widać marazm i zagubienie, czyli paliwo dla tęsknoty za „sprawczym PiS”.
Żołnierz, policjant i funkcjonariusz Straży Granicznej mają mieć prawo do użycia broni palnej bez ryzyka odpowiedzialności karnej. Nie tylko na granicy i nie tylko wobec tych, którzy ją nielegalnie przekraczają. Budzi to wiele kontrowersji.
Podjęte w Ministerstwie Zdrowia kroki w celu wyeliminowania nadużyć są ostatnią deską ratunku przed kryzysem na wielką skalę.
Uchylenie mandatów jest prawdopodobne, bo wystarczy do tego bezwzględna większość głosów. Komisja regulaminowa Sejmu pozytywnie zaopiniowała wniosek o pozbawienie immunitetu Michała Wosia z Suwerennej Polski.
Czas zaczyna naglić – jeśli do 9 lipca nie będzie wyboru marszałka, sejmik zostanie rozwiązany i w Małopolsce odbędą się przyspieszone wybory.
Rząd do końca 2026 r. chce, żeby żłobki były w co najmniej 90 proc. polskich gmin, a liczba nowo utworzonych w nich miejsc sięgnęła 100 tys. Zadanie jest więcej niż ambitne.
Po ośmiu latach prawicowej destrukcji polsko-niemieckich relacji trzeba będzie wypracować nowy język rozmowy o naszych wzajemnych relacjach.
Tak oto dwóch pariasów, poddanych infamii i sankcjom, łączy siły, by wzbudzić niepokój otoczenia, odciągnąć amerykańską uwagę od Ukrainy i niewielkim kosztem znacząco wesprzeć partnera.
Viganò to wieloletni kościelny dyplomata. Rozgłos przyniosło mu oskarżanie Watykanu o tuszowanie sprawy amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka.
57-letni Mark Rutte to weteran polityki: 20 lat doświadczenia parlamentarnego, 14 lat na czele rządu, jeszcze dłużej kierował konserwatywno-liberalną partią VVD.
Prawdopodobnie czeka nas kolejny najcieplejszy rok w historii pomiarów. Jeśli jednak klimatolodzy mają rację, to rok 2024 może być już niedługo całkiem dobrze wspominany.
Trudno pojąć, skąd się tam wzięła durianowa gorączka. Owoc ten ma opinię najbardziej śmierdzącego na świecie.
Hezbollah nie żartuje. Jak ostrzegał niedawno Departament Stanu USA, kontrolowana i zaopatrywana przez Iran bojówka jest w stanie wystrzeliwać 3 tys. rakiet dziennie w stronę Izraela.
Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) z grudnia 2023 roku stolica Dolnego Śląska znajduje się w czołówce wiodących miast akademickich, plasując się na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Co to oznacza? Jak młodzi ludzie mogą wykorzystać potencjał Wrocławia do budowania przyszłej kariery zawodowej? Na te pytania odpowiada rektor Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego dr Henryk Fedewicz.
Był zastępcą redaktora naczelnego „Polityki”, szefem Polityka.pl, liderem, mentorem i dobrym Człowiekiem. Dziś Łukasz Lipiński skończyłby 52 lata. Bardzo nam go brakuje.
Widząc ten brak poczucia odpowiedzialności i zwykłego wstydu wśród moich kolegów i przyjaciół w lewicowym kierownictwie, podpowiem raz jeszcze, co robić. Przestańcie robić żenadę.
Trzecia Droga na razie się nie rozpadnie, podobnie jak Lewica jakoś wytrwa w dotychczasowym szpagacie. Mali koalicjanci skupieni są jednak już tylko na walce o przetrwanie, co zapowiada kadencję pełną zawirowań i konfliktów.
Przez stolicę przeszła w tym roku nie jedna, ale aż trzy Parady Równości. W czasach PiS społeczność LGBT+ pchała wózek w jednym kierunku. Gdy jej postulaty mają wreszcie szansę na realizację, wybuchł spór, kto ma nim kierować.
Organizatorzy imprez weselnych obserwują pociąg do różnorakich ekscesów inspirowanych wzorami z reality shows, typu: ślub półnago w basenie, w progu samolotu tuż przed skokiem ze spadochronem albo bal na 500 par w wynajętym zamku. W tej walce postu z karnawałem utrzymuje się chwiejny remis.
Nigdy nie wyłączała telefonu. Nigdy nie zostawiłaby synka i nie zniknęła bez słowa. Natalii szukano od 15 czerwca. Kiedy cztery dni później policjanci znaleźli ciało przy zaporze na Jeziorze Kowalskim pod Poznaniem, jej nazwisko zastąpiły inicjały.
Czy seksoholiczki mają bujne życie erotyczne? Wbrew stereotypom takie kompulsywne zachowania – jak każde uzależnienie – nieubłaganie niszczą im życie.
Aura tajemniczości wokół Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dotychczas sprzyjała głównie interesom nominatów PiS. A co, jeśli nadejdzie prawdziwy kryzys?
W zeszłym tygodniu najwyżej wycenianą firmą na świecie była przez moment NVIDIA, lider sektora sztucznej inteligencji. Czyżby inwestorom zabrakło już zwykłej inteligencji?
Decydując się znienacka na wybory, Emmanuel Macron postąpił jak marszałek Foch w słynnym meldunku: „Moja lewa flanka ustępuje, środek idzie w rozsypkę, nie ma żadnego pola manewru. Sytuacja idealna. Atakuję”.
„Trump wątpi w dalszy sens istnienia NATO, najbardziej udanej organizacji bezpieczeństwa zbiorowego w historii świata, i sceptycznie odnosi się do handlu międzynarodowego. Problem polega na tym, że nic nie wie na ten temat” – mówi „Polityce” George Will, guru amerykańskiej publicystyki konserwatywnej.
W Holandii ograniczenia na autostradach stały się przedmiotem umowy koalicyjnej. Na razie jednak jeśli Holender chce poszaleć, musi jechać do Niemiec. Albo do Belgii, gdzie radary już dawno się poddały.
Maleńkie minerały cyrkonu rewolucjonizują wiedzę o młodości naszej planety: niemal od początku była przyjemnym, przyjaznym dla życia globem, a nie kulą ognia.
Charakterystyczny terkot derkacza dociera do uszu człowieka z odległości kilometra. To ptak, którego częściej można usłyszeć, niż zobaczyć. Irytujący, ale też intrygujący.
Gry komputerowe promują dziedzictwo i ratują przeszłość – przekonuje archeolog Wacław Kulczykowski. W jego doktorat zagrały dwa miliony osób.
O programie „eutanazji” chorych psychicznie opowiada Kalina Błażejowska, laureatka Nagrody Historycznej POLITYKI za popularnonaukową książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”.
Zmarły pół wieku temu Juan Domingo Perón stworzył najtrwalszy w Argentynie i na całym kontynencie masowy ruch polityczny. Polityka jest w nim tak samo ważna jak szczególnego rodzaju mistyka.
My, Niemcy, nie byliśmy zdolni do tak dowcipnej terapii… – o „Samych swoich”, traumie wypędzonych i pojęciu Heimat opowiada Christiane Hoffmann, autorka bestsellera „Czego nie pamiętamy”, zastępczyni rzecznika rządu Niemiec.
Tytuł wystawy nawiązuje do wypowiedzi artysty, w której zapewniał, że od trwałości prac znacznie bardziej ceni sobie trwałość towarzyszącego im przeżycia. Myśl efektowna, ale zwodnicza, bo jak i co przeżywać, gdy zabraknie dzieła?
Dwie młode backpackerki trafiają do małego górniczego miasteczka pośrodku pustyni, gdzie przyjmują tymczasową pracę w obskurnym zajeździe. Chcą tylko trochę zarobić i ruszyć dalej.
W drugiej odsłonie prequela „Gry o tron” zapowiadana wojna domowa ma wejść w fazę kulminacyjną.
Są wiejskie zaśpiewy, tańce i jest dziewczęcy pocałunek na tle rozkwitającej przyrody.
Tegoroczny program wygląda imponująco, a Zorn to dla warszawskiej imprezy dobry duch.
Nowa książka eseistyczna Krzysztofa Vargi może być pewnym zaskoczeniem.
Książka autorstwa pary amerykańskich antropologów, podobnie jak jej temat, ma swoją niezwyczajną historię.
W błyskotliwym przekładzie Agi Zano melodia Barry’ego brzmi wybornie.
Sanah próbuje spinać ton gwary młodzieżowej i wpływ starej miłosnej liryki.
Proponujemy zestaw 15 gorących powieści, opowiadań, kryminałów, klasyki w nowych przekładach, książek dla młodszych i starszych. Nad jezioro i w góry.
Mam nadzieję, że zrobię trochę więcej, niż jest realnie możliwe – deklaruje ministra kultury Hanna Wróblewska.
Mieszkający w Polsce od ponad 40 lat Stasys Eidrigevičius doczekał się w rodzinnej Litwie muzeum. Poniewież, w którym je otwarto, to może nie Paryż, ale wydarzenie i tak jest wyjątkowe.
Techno w Polsce od 30 lat towarzyszy zmianom społecznych nastrojów i ekonomicznych realiów. Dziś odkrywamy, że przez lata żyło w dwóch światach.
Wysoki poziom stresu, powszechność depresji i marazmu to skutki obaw o przyszłość pogrążonego w kryzysach świata, a także braku poczucia indywidualnej sprawczości: co może pojedyncza osoba? Nie ma już nawet dokąd uciec.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w pięciu kategoriach otrzymali: Michał Książek, Justyna Kulikowska, Tomasz Różycki, Maciej Sieńczyk, Maria Strzelecka. Tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.
Wybitni reprezentanci polskiej kameralistyki i improwizatorzy, lokalni DJe, muzyka bliskowschodnia z różnych perspektyw, odkrywanie Kazimierza w duchu metody głębokiego słuchania, warsztaty, wykłady, pokazy filmowe i wielkie muzyczne powroty – blisko 200 wydarzeń czeka na uczestników 33. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie między 23 a 30 czerwca.
Czy kobieca dojrzałość rzeczywiście przynosi mniej radości i spełnienia niż gloryfikowana młodość?
„Myślisz, że możesz znaleźć lepszą piosenkę na lato? Wątpię” – przekonuje portal amerykańskiego tygodnika „Time”, parafrazując pierwsze słowa irlandzkiego hitu.
Choreografia eleczki prezentowana przez chłopca z YouTube powstała oryginalnie jako animacja w grze wideo „Fortnite”, skąd rozniosła się dalej.
Gdyby podczas Euro 2024 przyznawano puchar także za styl ubioru, w przedbiegach wygrałby selekcjoner polskiej reprezentacji Michał Probierz.
Lustereczko, powiedz przecie, czy jestem dziś najzdrowszy na świecie? Na to pytanie odpowiedzą niedługo także łazienkowy chodnik, szczoteczka do zębów i deska sedesowa.
Podczas Noche Templaria hiszpańska Ponferrada przenosi się do XII w. – czasów, gdy do miasta przybyli templariusze.
O wynikach piłkarskich decyduje… wino.
Temat „europejskiego superpaństwa” udało się w Polsce tak zdemonizować, że mało kto w kampanii wyborczej odważył się być „za”.
Zanim zabierzecie ze sobą książki na wakacje – bo przecież to zrobicie, mamy nadzieję, mimo naszych przestróg – zapytajcie w ulubionej księgarni, co jej dolega i jak długo jeszcze pociągnie.
Po trzydziestce doszłam do wniosku, że nie mam ambicji innej niż robić rzeczy, od których nie boli mnie kręgosłup, a które lubię. Jeśli mam się czegoś douczyć, to w porządku; jeśli muszę „pobrudzić” CV, to nie ma problemu.
Zdaniem wielu Polaków rząd Tuska powinien zrobić wszystko, aby osoby z Azji i Afryki przebywały w Polsce w taki sposób, żeby ich nie było. Niestety, na tę chwilę sytuacja jest taka, że te osoby są wszędzie.
Kiedy wróci Tusk
Koalicji 15 października bardzo brakuje „miejscowych” pomysłów, rozmachu, wspólnych, nagłośnionych przedsięwzięć. Od wielu tygodni nic się większego nie wydarzyło, widać marazm i zagubienie, czyli paliwo dla tęsknoty za „sprawczym PiS”.