Ludzie i style

Dokąd ciśniemy

Dokąd ciśniemy, czym ciskamy, kto komu pocisnął. Objaśniamy nowe słowa

Cisnąć pieszo to popularne slangowe znaczenie tego słowa. Cisnąć pieszo to popularne slangowe znaczenie tego słowa. Shutterstock
„Pocisnąć komuś” to wyjechać, wygarnąć, obrazić.

W popularnej ostatnio „Casablance” Sentino rapuje: „Bądź lepiej nice, co tak ciśniesz, ty chamie?”. Nice to z angielskiego „miły”. Ale „ciskać” lub „cisnąć” to czasowniki tak wieloznaczne, że przydałby się krótki przewodnik. Te najprostsze znaczenia związane są z rzucaniem przedmiotami (ciskaniem). Kolejne mówią o gnębieniu, zrzucaniu na kogoś ciężkich obowiązków (o „ciśnięciu podatkami” pisał już Adam Naruszewicz) lub wywieraniu presji. Jak w opublikowanym w „Polityce” tekście Ziemowita Szczerka o wojnie w Ukrainie: „W zachowaniu mocnej pozycji pomogła Zełenskiemu też Polska, która zdecydowała się nie cisnąć zbytnio na kijowskie władze w związku z tragicznym incydentem w Przewodowie”.

W kontekstach sportowych „ciśnięcie” oznacza po prostu walkę. „Paryż 1:0. Szybko poszło, ale oblężenie bramki Interu było skuteczne. Teraz zobaczymy, czy będzie autobus czy będą też cisnąć dalej” – to komentarz z platformy X podczas meczu drużyny Paris Saint-Germain. „Autobus” to w kontekście piłki nożnej defensywny styl gry (przypominający parkowanie autobusu przed własnym polem karnym). A ponieważ to dość świeży mecz, dodajmy, że cisnęli dalej, aż pognębili rywali w stosunku 5:0.

Czytaj też: Przed trzydziestką, byku, miałem mieć życie w peaku. Objaśniamy nowe słowa

Wraz z dodaniem „po” do „cisnąć” wychodzimy już wyraźnie poza utarty słownik. „Pocisnąć komuś” to wyjechać, wygarnąć, obrazić. „Codziennie pocisną mi, by potem pionę tu zbić” – to Peja.

Polityka 24.2025 (3518) z dnia 10.06.2025; Ludzie i Style; s. 103
Oryginalny tytuł tekstu: "Dokąd ciśniemy"
Reklama