Dzięki skuteczności policji o chuligańskie ustawki coraz trudniej, a najgroźniejsze gangi zostały rozbite. Jednak radykalni kibole mają ogromną satysfakcję: prezydentem kraju został jeden z nich.
Nie da się zaklinać rzeczywistości: 1 czerwca stało się fatalnie. Polskę czeka instytucjonalna dwuwładza, ustawowy paraliż, sabotaż ze strony znacznej części administracji, spadek znaczenia w Europie.
Strategia bezczynności plus aroganckie odliczanie dni do końca kadencji Dudy zemściły się okrutnie przy urnach. Teraz z kolei najgorsze byłoby – jak to ujmował Witkacy – „oczekiwanie jakichś szczęśliwych okoliczności”.
Widać, że Braun nie próżnuje. Krótko po drugiej turze wyborów uczynił kolejny krok, który ma mu pomóc się pobudować.
Codziennie tysiąc i więcej rosyjskich żołnierzy traci życie, odnosi rany lub zostaje uznanych za zaginionych.
Protesty z tłem antykorupcyjnym to w Mongolii codzienność, bo nastroje społeczne, zwłaszcza wśród młodych, są podłe.
Lee Jae-myung nie będzie miał wiele czasu – Korea Południowa wybiera prezydenta na jedną pięcioletnią kadencję.
Kością niezgody stała się „wielka piękna ustawa” obniżająca podatki i tnąca wydatki socjalne.
W noc wyborczą, gdy ukazał się late poll dający bezpieczną przewagę Karolowi Nawrockiemu, i potem na pierwszym posiedzeniu Sejmu po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich PiS przeżyło swój moment triumfu. Później zaczęły się kalkulacje.
Nazajutrz po wyborach w obozie władzy otworzył się worek wzajemnych pretensji. Mniejsze partie podważyły pozycję premiera, czego ten nie przyjmuje do wiadomości. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wszystko tu jest robione od niewłaściwej strony.
Radość trwała dwie godziny i tylko nasiliła późniejsze rozczarowanie. Jak wyborcy Rafała Trzaskowskiego radzą sobie z jego wyborczą porażką?
Radosław Markowski, profesor nauk społecznych, o wyniku wyborów prezydenckich i co z tego wynika dla dzisiejszego obozu władzy.
Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas, autorki książki „Grubancypacja”, o dyskryminacji osób grubych, kulturze diety i skutkach presji na odchudzanie.
Poza tym, że była oszustką i przez lata wyłudzała pieniądze za porady psychologiczne, żaden z 1657 pacjentów nie powiedział o niej złego słowa. Naciągnęła też NFZ. I zniknęła.
Rozmowa z Natalią Jakubus, internetową Pszczelarą, autorką książki „Pszczoły. Zbrodnia, intryga, miód”.
Ból nie powinien być wyrokiem. A jednak w Polsce pacjenci umierają w cierpieniu, mimo że medycyna zna sposoby, by im ulżyć. Co więc zawodzi?
Światowy rynek dóbr luksusowych przeżywa regres. Ale nie w Polsce, bo u nas popyt na luksus rośnie w zadziwiającym tempie. Mamy już w Polsce ponad 2 mln osób dobrze sytuowanych, ponad pół miliona zamożnych i 200 tys. bogatych.
Powstała patologia: syndycy zawyżają koszty własnego działania, wystawiają horrendalne faktury za niestworzone rzeczy, sędziowie to akceptują, a żaden państwowy urzędnik się tym nie interesuje. To kradzież pieniędzy, które należą się przede wszystkim wierzycielom.
Play i Scaleway, liderzy w dziedzinie telekomunikacji i usług chmurowych z Grupy iliad, ogłaszają strategiczne partnerstwo, które zmienia krajobraz technologiczny dla polskich przedsiębiorstw.
W sobotę na swoje 79. urodziny – i z okazji 250. rocznicy powołania US Army – Donald Trump organizuje paradę wojskową w Waszyngtonie. Ma być widowisko, ale też akt zawierzenia wojskowych nowej władzy.
Rozmowa z Serhijem Rachmaninem, ukraińskim deputowanym, wieloletnim dziennikarzem, o tym, co z wojną zrobiły drony, czy można kupić zwycięstwo i co zrobić z Donaldem Trumpem.
Zapamiętanie całej świętej księgi islamu – coraz powszechniejsze wśród muzułmanów – staje się dziś atutem nie tyle religijnym, ile politycznym. I raczej nie zwiastuje niczego dobrego.
Dlaczego nowy papież Leon XIV nie pozwoli politykom pokroju Donalda Trumpa wykorzystywać katolicyzmu? I co łączy Roberta Prevosta z Karolem Wojtyłą? Rozmowa z watykanistą Massimem Faggiolim.
Woda pitna staje się zasobem coraz rzadszym i coraz trudniej odnawialnym. A my szastamy nią tak, jakbyśmy zupełnie nie zdawali sobie z tego sprawy.
Czy wspólny przodek ludzi, szympansów i goryli był Europejczykiem, którego klimat zmusił do przeprowadzki na Czarny Ląd? Rozwiązanie tej zagadki, a także paru innych może znajdować się na pustyni Rub’ al-Khali.
W przeszłości krew upuszczano w ramach rytuałów i w celach leczniczych. Dziś wiemy, że to praktyka szkodliwa. Choć może nie do końca.
Wyspa Jeju słynie ze skał, wiatru i poławiaczek haenyeo. Pracują do osiemdziesiątki, codziennie nurkując na bezdechu na głębokość 20 m. Nic dziwnego, że ich ciała są niezwykłe.
Porozumienie z Schengen 40 lat temu otworzyło granice państw europejskich. Od tamtej pory sytuacja zmieniła się dramatycznie – Europę ogarnął lęk przed migrantami.
O tym, dlaczego Indonezja jest tak ważna dla historii globalnej, i jak gałka muszkatołowa wpłynęła na bieg dziejów – opowiada David van Reybrouck, autor książki „Revolusi”.
Dlaczego ludzie się pobierają? Jakie mają oczekiwania w związkach? Czy zawsze wszystko kończy się tak samo? Te odwieczne pytania stanowią żywą, nigdy niegasnącą inspirację dla komedii romantycznych.
Deficyty umiaru i elementarnej wrażliwości dają się boleśnie we znaki, co czyni z tego przedsięwzięcia rzecz wyłącznie dla przekonanych.
Seria powieści kryminalnych Jussiego Adlera-Olsena doczekała się w jego rodzinnej Danii kilku przyzwoitych ekranizacji, można więc się zastanawiać, czy potrzeba było kolejnej. Tym bardziej że sfilmowana została także książka „Kobieta w klatce”, będąca podstawą pierwszego sezonu „Dept. Q”.
Jest w tym poruszającym spektaklu miejsce na rozmowy z Władysławem Broniewskim i Mironem Białoszewskim, na podłogo-jogę oraz rzeczywistość PRL rodem z filmów Barei.
Praktycznie tylko ryciny (głównie miedzioryty) inspirowane obrazami Rubensa reprezentowane są prawdziwie obficie.
Niezwykła jest ta opowieść o wakacjach, które są i okropne, i upojne, bo bohater sam jest skoncentrowaną energią, tykającą bombą pragnień i doznań. Jest tu literacka moc.
Zanim nastąpi wysyp powieści takich jak ta, lepiej ustawić radar na utwory udane, a nie tylko łapiące się na trend.
Akcja umiejscowiona jest w czasie zaraz po poprzedniej części.
Artbook, pamiątka po niezliczonych godzinach spędzonych w muzealnych murach, labirynt kulturowych odniesień i cytatów, energetyczny remiks tekstów kultury, a może coś jeszcze innego? „Rysunki wawelskie” z pewnością nie są wyłącznie zbiorem szkiców inspirowanych bogactwem zamkowego muzeum.
Przy tej muzyce najtężsi specjaliści od tańca towarzyskiego okazaliby się bezradni.
Po raz pierwszy w 14-letniej historii Nagrody Architektonicznej POLITYKI tytułem Grand Prix jury postanowiło uhonorować wielorodzinny budynek mieszkalny, rybnicki TBS „Ajnfart”.
Pulp, Stereolab, Massive Attack, Oasis – tegoroczne premiery i letnie koncerty zamieniły się w jeden wielki festiwal wspomnień lat 90. Czy mamy do czynienia z nowym pokoleniem muzycznych dinozaurów?
Podziały są na całym świecie, to jest duch czasów. Ale na przykład na planie filmowym pracuje mnóstwo osób, o różnych poglądach, i jakoś dają radę i pracować, i siedzieć razem na przerwie w barobusie – mówi scenarzysta Paweł Demirski przed premierą serialu „Aniela” Netflixa.
W wietnamskiej kulturze ojciec zapewnia podstawową tożsamość. Człowiek bez ojca jest jak dom bez dachu – mówi Weronika Mliczewska, reżyserka dokumentu „Dziecko z pyłu”, który zdobył główną nagrodę 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Tymczasem uwaga: 12 lipca TVP pokaże koncert z okazji 30-lecia zespołu Ich Troje. Brawo, Woronicza. Prezesi się zmieniają, zły gust pozostaje.
Podczas gdy line-upy kolejnych festiwali muzycznych zaczynają przypominać wyciągi z tabel wyników serwisów streamingowych, w Lublinie kultywowana jest tradycja decyzji programowych determinowanych jakością i estetyczną konsekwencją. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia (3-6 lipca 2025 r.) po raz 18. zaprasza do udziału w święcie muzyki ponad gatunkami i wskaźnikami popularności.
Masz złe przeczucie? Wystarczy jedno pociągnięcie – w ten sposób promuje się dziś akcesoria do samoobrony dla kobiet.
„Używki i ustawki” to może nie najlepsze hasło wyborcze, ale dobry skrót kilku afer.
„Pocisnąć komuś” to wyjechać, wygarnąć, obrazić.
„Gdyby nas rozprasować, bylibyśmy więksi niż Rosja” – powiedział mi kiedyś z kamienną twarzą dumny Czarnogórzec.
Historia, jakich wiele – w wieku 40 lat rzucił wszystko i pojechał robić wino. Na greckiej wyspie.
Zanurz się w szykownych wnętrzach luksusowego Hotelu SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój urządzonych z dbałością w stylu art déco.
W sobotę 14 czerwca zapraszamy do Parku Hestii w Sopocie na piąty już Plener Czytelniczy Hestii. Jedną z atrakcji będzie kolejne spotkanie Salonu POLITYKI - rozmowę na temat „Wartościowa książka, czyli co?” z Michałem Rusinkiem, Marią Strzelecką oraz Wojciechem Bonowiczem poprowadzi dziennikarka POLITYKI, Joanna Cieśla.
22 lata temu, a konkretnie w 24. numerze z 2003 r., Alicja Brzezińska, Witold Ćwiek i Barbara Pietkiewicz w artykule „Kociołapy” opisywali problem ówczesnych związków partnerskich – wówczas chętniej nazywanych konkubinatem.
Emancypacja kobiet zaczyna uświadamiać niektórym mężczyznom, że ich obecna męskość jest zbudowana na niedojrzałości i lęku. Wielu jednak, zamiast iść w stronę nowych na nią pomysłów, postanawia wyprzeć zachodzące zmiany.
Felietony z natury rzeczy pisze się dla normików, więc naprawdę nie zawracałbym państwu głowy naszymi pogaduszkami spod e-budki z cyberpiwem, gdybym nie miał ważnego powodu.
Ukrycie się i samobiczowanie znamy wszyscy aż za dobrze. Ale wstyd może równie dobrze leżakować latami, by odpalić z nagła potężnym fermentem, najczęściej w postaci agresji.
Nie wiem, może sztab Trzaskowskiego w decydującym momencie kampanii powinien pójść na całość i zacząć Nawrockiego chwalić? Powiedzieć o nim coś kompromitująco miłego?
24/7, czyli zapraszamy na stale aktualizowane strony polityka.pl, na nasze blogi i podkasty
Policzone 1 czerwca
Nie da się zaklinać rzeczywistości: 1 czerwca stało się fatalnie. Polskę czeka instytucjonalna dwuwładza, ustawowy paraliż, sabotaż ze strony znacznej części administracji, spadek znaczenia w Europie.