Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Moje miasto

Święto Niepodległości w Gdańsku. Parada inna niż wszystkie

Co roku w paradzie biorą udział rekonstruktorzy prezentujący historyczne stroje. Co roku w paradzie biorą udział rekonstruktorzy prezentujący historyczne stroje. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl / mat. pr.
W tym roku po raz 16. mieszkańcy oraz goście przejdą w barwnym korowodzie, a potem dołączą do wspólnego śpiewania popularnych pieśni patriotycznych.
Mieszkańcy i goście w Gdańsku często sami dołączają do parady ubrani w barwy narodowe.Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl/mat. pr. Mieszkańcy i goście w Gdańsku często sami dołączają do parady ubrani w barwy narodowe.
Na zakończenie zeszłorocznej parady w niebo wypuszczono sto gołębi.Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl/mat. pr. Na zakończenie zeszłorocznej parady w niebo wypuszczono sto gołębi.

Jedną z tradycji Dnia Niepodległości w Gdańsku jest parada organizowana przez Stowarzyszenie SUM. W tym roku po raz 16. mieszkańcy oraz goście przejdą w barwnym korowodzie, a potem dołączą do wspólnego śpiewania popularnych pieśni patriotycznych. Początek: 11 listopada o godz. 8:30 przy ul. Podwale Staromiejskie.

Od kilkunastu lat wszyscy, bez względu na poglądy, przynależność, wyznanie, stajemy w jednym pochodzie, ponieważ cieszymy się i jesteśmy dumni z bycia Polakami – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Obserwuję gdańskie rodziny, które z tego dnia zrobiły tradycyjne święto i co roku dołączają do pochodu. Pokazujemy, czym może być nowoczesny patriotyzm. Nowoczesny nie oznacza smutny, napuszony, ale właśnie radosny, nakierowany na celebrowanie tego, co wspólne i co jest naszym wyjątkowym dziedzictwem.

Bądź na zdjęciu, zostań w muzeum

Barwne korowody od kilku lat są elementem obchodów Dnia Niepodległości. Tegoroczna Parada Niepodległości zacznie się pół godziny wcześniej niż w poprzednich latach, o godzinie 8:30, na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9:30 korowód pod przewodnictwem moderatora parady przejdzie ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam zgromadzeni odśpiewają hymn narodowy i przejdą na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11:30 wykonane zostanie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.

Utrwalimy ten moment, tę chwilę, żeby przyszłe pokolenia mogły zobaczyć, że byliśmy i cieszyliśmy się z dziedzictwa setnej rocznicy. Każda osoba uwieczniona na tej fotografii będzie się mogła rozpoznać. Kopię zdjęcia złożymy w Muzeum Gdańska – zapowiada prezydent Adamowicz. Po wykonaniu zdjęcia odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Parada Niepodległości odbywa się w Gdańsku od 2003 r. Jej inauguracja stanowiła całkowitą nowość pod względem formy obchodzenia Święta Niepodległości. Od początku gromadziła tłumy gdańszczan i mieszkańców Pomorza. Jest radosna, pokojowa, rodzinna i kolorowa. Każdy, kto chce się na niej pokazać, jest mile widziany. Jest to rodzaj imprezy składkowej, gdzie każdy wnosi to, co ma najlepszego – mówi prezes Stowarzyszenia SUM Lech Parell. Parada Niepodległości jest organizowana przez Stowarzyszenie SUM z Gdańska i ma charakter oddolny.

Husaria i żołnierz napoleoński ramię w ramię

W ubiegłorocznej paradzie udział wzięło kilka tysięcy osób, mimo że pogoda nie sprzyjała. Goście mieli na sobie historyczne kostiumy bądź biało-czerwone akcenty. Przez niemal dwie godziny parada szła ulicami Gdańska. Wraz ze zgromadzonymi przemaszerowała na szczudłach m.in. personifikacja polskiej flagi. Do przybyłych kilka słów skierował... Józef Piłsudski. Wielu zgromadzonych fotografowało barwny tłum. Wśród uczestników dostrzec można było prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i byłą premier Ewę Kopacz. Na zakończenie parady w niebo wypuszczono sto gołębi.

Wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości w Gdańsku będą odbywały się przez cały weekend 10–11 listopada. Rozpoczniemy 10 listopada oficjalną uroczystością pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego (godz. 10:30). O godz. 12:00 na terenie Hevelianum (Góra Gradowa) na najwyższy w Gdańsku, 42-metrowy maszt zostanie wciągnięta flaga Polski. Natomiast 11 listopada odbędzie się wspomniana parada, o 12:15 odsłonimy wystawę „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”, o 13:00 flagi Polski, Gdańska i Unii Europejskiej zawisną na jednym z czołowych węzłów w mieście. Natomiast o 22:00 w Europejskim Centrum Solidarności gdańscy artyści zaprezentują utwory kompozytorów dzieł związanych z Gdańskiem: „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”.

Szczegóły na temat tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Gdańsku do przeczytania na portalu gdańsk.pl.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama