Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa

Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa! Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa! PROJörg Schubert / Flickr CC by 2.0
Czy nieco brudny pies może mieć dobroczynne działanie na zdrowie naszego dziecka? Naukowcy twierdzą, że tak.

Dziecko, którego kompanem w najwcześniejszych dniach życia jest futrzak, ma mniejsze szanse na otyłość i alergie. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko? Naukowcy po raz kolejnych dochodzą do wniosku, że w tym przysłowiu może tkwić ziarno prawdy.

Badacze z University of Alberta w Kanadzie doszli do ciekawych wniosków dotyczących obecności zwierząt w domach, w których mieszkają małe dzieci lub kobiety w ciąży. Okazało się, że noworodki, które wychowują się w domach z czworonogami, mają w swoich organizmach wysoki poziom mikrobów odpowiedzialnych za zmniejszenie ryzyka alergii i otyłości. Co więcej, okazało się, że kobiety w ciąży, które dzielą dom z psami i kotami, również przekazują dobroczynne mikroby swoim pociechom, a efekt utrzymuje się nawet wtedy, kiedy młodzi rodzice oddadzą czworonoga innej rodzinie.

Jak donosi „Science Alert”, zespół badaczy z Kanady zbadał próbki kału 746 niemowląt, których matki podczas ciąży brały udział w programie naukowym Canadian Healthy Infant Longitudinal Development Study (CHILD). Ponad połowa badanych niemowlaków miała kontakt ze zwierzętami. Część z nich miała „styczność” ze zwierzakiem tylko w czasie ciąży, część wróciła po porodzie do domu zamieszkanego przez psa (70 proc. badanych przypadków) czy kota.

Po analizie kału dzieci okazało się, że te, które mieszkały ze zwierzętami, miały wyraźnie wyższą liczbę mikrobów Ruminococcus i Oscillospira, mających dobroczynny wpływ dla ludzkiego organizmu. Czemu naukowcy przypisują dobroczynne właściwości zwierząt? Prawdopodobnie znaczenie ma fakt, że niezależnie od tego, jak bardzo o czworonoga dbamy, to zawsze pozostanie on nieco… brudny.

Eksperyment jest kolejnym tropem wskazującym na to, że wystawianie dzieci na niewielkie oddziaływanie bakterii w okresie niemowlęcym może mieć dobroczynny wpływ na ich zdrowie w przyszłości. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko?

Reklama

Czytaj także

Kultura

„Rodzina Monet”. Nowy hit literatury młodzieżowej. Nieco lepszy niż Pizgacz

„Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak, czyli fantazja o życiu w ładnym domu z ładnymi chłopcami, to nowy hit literatury młodzieżowej rodem z Wattpada.

Justyna Sobolewska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną