Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa

Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa! Jak zapobiec alergiom i otyłości u dzieci? Przygarnij psa! PROJörg Schubert / Flickr CC by 2.0
Czy nieco brudny pies może mieć dobroczynne działanie na zdrowie naszego dziecka? Naukowcy twierdzą, że tak.

Dziecko, którego kompanem w najwcześniejszych dniach życia jest futrzak, ma mniejsze szanse na otyłość i alergie. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko? Naukowcy po raz kolejnych dochodzą do wniosku, że w tym przysłowiu może tkwić ziarno prawdy.

Badacze z University of Alberta w Kanadzie doszli do ciekawych wniosków dotyczących obecności zwierząt w domach, w których mieszkają małe dzieci lub kobiety w ciąży. Okazało się, że noworodki, które wychowują się w domach z czworonogami, mają w swoich organizmach wysoki poziom mikrobów odpowiedzialnych za zmniejszenie ryzyka alergii i otyłości. Co więcej, okazało się, że kobiety w ciąży, które dzielą dom z psami i kotami, również przekazują dobroczynne mikroby swoim pociechom, a efekt utrzymuje się nawet wtedy, kiedy młodzi rodzice oddadzą czworonoga innej rodzinie.

Jak donosi „Science Alert”, zespół badaczy z Kanady zbadał próbki kału 746 niemowląt, których matki podczas ciąży brały udział w programie naukowym Canadian Healthy Infant Longitudinal Development Study (CHILD). Ponad połowa badanych niemowlaków miała kontakt ze zwierzętami. Część z nich miała „styczność” ze zwierzakiem tylko w czasie ciąży, część wróciła po porodzie do domu zamieszkanego przez psa (70 proc. badanych przypadków) czy kota.

Po analizie kału dzieci okazało się, że te, które mieszkały ze zwierzętami, miały wyraźnie wyższą liczbę mikrobów Ruminococcus i Oscillospira, mających dobroczynny wpływ dla ludzkiego organizmu. Czemu naukowcy przypisują dobroczynne właściwości zwierząt? Prawdopodobnie znaczenie ma fakt, że niezależnie od tego, jak bardzo o czworonoga dbamy, to zawsze pozostanie on nieco… brudny.

Eksperyment jest kolejnym tropem wskazującym na to, że wystawianie dzieci na niewielkie oddziaływanie bakterii w okresie niemowlęcym może mieć dobroczynny wpływ na ich zdrowie w przyszłości. Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną