Nauka

Ryzyko śmierci z powodu wirusa. Dlaczego lepiej je znać?

Neapol po rozluźnieniu restrykcji z powodu pandemii koronawirusa Neapol po rozluźnieniu restrykcji z powodu pandemii koronawirusa IPA Backgrid UK / Forum
Nieumiejętność oceny ryzyka związanego z Covid-19 i niechęć do informowania o nim mogą być źródłami problemów większych niż sam wirus.

W amerykańskim żargonie wojskowym tego typu sytuacja określana jest jako clusterfuck. Tłumaczenie nie jest chyba konieczne. W terminologii nieco bardziej naukowej określa się je mianem normal accidents, „zwyczajnych wypadków”. To termin zaproponowany przez Charlesa Perrowa, socjologa z Yale University, autora słynnej książki z 1984 r. pod tym samym tytułem.

Termin dotyczy zjawisk zachodzących w bardzo złożonych systemach, w których drobna usterka może prowadzić do totalnej katastrofy.

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021