Mamy dziś do czynienia z zyskującym na znaczeniu systemem plemiennym. Wierzymy komuś znajomemu, rodzinie, a nie ekspertom – mówi prof. Dariusz Jemielniak, badacz dezinformacji i wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Pisaliśmy o teorii działań asymetrycznych, a trzeba mieć świadomość, że takie działania są przeciwko nam prowadzone. Często nie wiemy, jak sobie z tym poradzić.
W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej materiałów świadczących rzekomo o tym, że wojny na ukraińskim froncie nie ma. Kłamstwa propaguje amerykańska skrajna prawica, ale stoi za nimi Kreml.
Zespół programistów i lobbystów prowadzony przez byłego agenta izraelskich służb specjalnych sterował co najmniej 33 kampaniami w wyborach prezydenckich i wygrał 27 z nich. Izraelczycy bronią się, twierdząc, że nie łamali prawa.
Jako pojedynczy naukowcy może nie jesteśmy w stanie konkurować zasięgiem z celebrytą czy żerującym na teoriach spiskowych hochsztaplerem, ale razem możemy stanowić siłę trudną do pokonania. Nauka nie może istnieć tylko na uniwersytetach, przekonuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS.
Mimo trudnej sytuacji w Donbasie wydaje się, że Ukraina powoli wygrywa tę wojnę. Ale wciąż czyha na nią wiele niebezpieczeństw. Najpoważniejszym jest skuteczność rosyjskich działań informacyjnych, które mogą skłonić Zachód do odstąpienia od pomocy Ukrainie. A to byłby jej koniec.
Zwolennicy Kremla korzystają z różnych kanałów do siania propagandy. Rosjanie „wypuszczają” w sieć treści, które Polacy powielają potem w mediach społecznościowych.
Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę w sieci pojawiło się więcej kont, które z premedytacją publikują zmanipulowane informacje – mówi Piotr Konieczny z portalu niebezpiecznik.pl.
Joe Rogan, autor najbardziej popularnego podcastu na świecie, zgodnie potępiany za covidową dezinformację, w gruncie rzeczy jest niewinny. To produkt swoich czasów.
Oglądanie występów polityków w telewizyjnych stacjach informacyjnych bywa doświadczeniem wisceralnym: wnętrzności się wywracają. Chce się od razu przełączyć na inny kanał. Albo wyłączyć fonię, póki ruszają ustami.