Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zawojować świat. Jak sobie radzi polska informatyka?

Czy polska informatyka wytrzymuje konkurencję ze światem? Jak daleko jej do Doliny Krzemowej? Czy polska informatyka wytrzymuje konkurencję ze światem? Jak daleko jej do Doliny Krzemowej? Alexandre Debiève / Unsplash
Jeden instytut, trzech informatyków, siedem bardzo prestiżowych grantów – to osobliwość na skalę europejską. O jej kulisach rozmawiamy z autorami zamieszania.
Mikołaj BojańczykArch. pryw. Mikołaj Bojańczyk

Dlaczego wybraliście informatykę? Mikołaj Bojańczyk odpowiada: – Bardzo mnie dziwi takie pytanie. Dziwi mnie, jak ktoś może NIE zajmować się informatyką. Piotr Sankowski i Stefan Dziembowski kiwają głowami. Oni też się dziwią. Są notorycznymi wręcz zdobywcami najbardziej prestiżowych grantów naukowych przyznawanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC). W ciągu ostatnich 13 lat zgarnęli ich siedem: Sankowski trzykrotnie (pierwsza taka osoba w Polsce), Bojańczyk i Dziembowski po dwa razy (ostatnio w zeszłym roku). Nie ma drugiego tak intensywnie ograntowanego instytutu na żadnej polskiej uczelni jak Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wszyscy pracują.

Mikołaj Bojańczyk (MB) zajmuje się teorią, dziedziną zwaną logiką matematyczną, i abstrakcyjnymi aspektami informatyki. Piotr Sankowski (PS) i Stefan Dziembowski (SD) poruszają się na pograniczu teorii i praktyki, czyli tam, gdzie informatyka puszcza dziś chyba najwięcej świeżych pędów. Sankowski bada teorię grafów, struktury danych, poszukuje operujących na nich algorytmów bardziej uniwersalnych niż stosowane obecnie. Dziembowski przygląda się protokołom kryptograficznym, stosowanym choćby w wirtualnych walutach, chce zakładać centrum zajmujące się blockchainem, czyli rozproszonym, bezpiecznym, niezależnym od wielkich korporacji czy polityków sposobem na dzielenie się danymi w sieci. Wszyscy są niewiele po czterdziestce, wszyscy byli laureatami wielu nagród.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama