Nauka

Wojenne zabawki Putina

Papierowe superbronie Putina

W sierpniu 2020 r. Rosjanie potwierdzili rozpoczęcie seryjnej produkcji nowoczesnych czołgów T-14 Armata. W sierpniu 2020 r. Rosjanie potwierdzili rozpoczęcie seryjnej produkcji nowoczesnych czołgów T-14 Armata. AFP / EAST NEWS
Rosyjska zbrojeniówka każdego roku zadziwia świat projektami kolejnych superbroni. Są nie tylko rewolucyjne, ale i nie mają odpowiednika na świecie. Pytanie tylko, czy istnieją.
MiG-41 ma być najszybszym na świecie myśliwcem przechwytującym.materiały prasowe MiG-41 ma być najszybszym na świecie myśliwcem przechwytującym.

Wiosną 1990 r. brytyjscy celnicy skonfiskowali ładunek, który z doków w Teesport miał trafić do Iraku. Zawierał on fragmenty lufy o niespotykanej długości – w przybliżeniu półtora boiska do piłki nożnej. Wyposażone w nią działo, znane jako projekt Babilon, miało dać Saddamowi Husajnowi możliwość wystrzeliwania w kosmos satelitów, a w perspektywie dalszego rozwoju także rażenia celów lądowych.

Dziś skonfiskowane części gigantycznego działa można oglądać w dwóch brytyjskich muzeach.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojenne zabawki Putina"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Za murami seminariów. Co chłopaków tam pcha? Jak sobie radzą?

Dziś mamy w Polsce ponad 70 seminariów, gdzie klerycy przez sześć lat są przygotowywani do swego zawodu.

Adam Szostkiewicz
24.09.2021