Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Pogoda przyspiesza

Pogoda przyspiesza: dlaczego grożą nam coraz częstsze nawałnice i powodzie

Im wyższe temperatury na globie, tym więcej deszczu na niego spada. W wielu symulacjach przyszłego klimatu oba ekstrema – ulewy i susze – występują obok siebie. Im wyższe temperatury na globie, tym więcej deszczu na niego spada. W wielu symulacjach przyszłego klimatu oba ekstrema – ulewy i susze – występują obok siebie. Getty, Shutterstock
To, co się dzieje z pogodą, to jest nasza nowa norma klimatyczna, która – jeśli nie zapanujemy nad ociepleniem – będzie łagodną wersją przyszłości.
Niemcy, ogród z basenem zalany przez wody rzeki Łaby.Reuters/Forum Niemcy, ogród z basenem zalany przez wody rzeki Łaby.

W czwartek, 15 lipca, nad ranem zwykle spokojna, łagodnie meandrująca rzeka Ahr w zachodnich Niemczech w pobliżu granicy z Belgią i Luksemburgiem, urosła dziesiątki razy, wystąpiła z brzegów, zajęła całą dolinę i zmieniła się w gigantyczny, rwący prąd. Niszczyła wszystko na swej drodze. Porywała domy, samochody, ludzi, uruchamiała osuwiska. Identycznie zachowało się wiele innych rzeczek i strumieni spływających ku nieodległemu Renowi ze zboczy prastarego, niewysokiego grzbietu górskiego Eifel, znanego dziś głównie z uprawy winorośli.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Pogoda przyspiesza"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >