Nauka

Pogoda przyspiesza

Pogoda przyspiesza: dlaczego grożą nam coraz częstsze nawałnice i powodzie

Im wyższe temperatury na globie, tym więcej deszczu na niego spada. W wielu symulacjach przyszłego klimatu oba ekstrema – ulewy i susze – występują obok siebie. Im wyższe temperatury na globie, tym więcej deszczu na niego spada. W wielu symulacjach przyszłego klimatu oba ekstrema – ulewy i susze – występują obok siebie. Getty, Shutterstock
To, co się dzieje z pogodą, to jest nasza nowa norma klimatyczna, która – jeśli nie zapanujemy nad ociepleniem – będzie łagodną wersją przyszłości.
Niemcy, ogród z basenem zalany przez wody rzeki Łaby.Reuters/Forum Niemcy, ogród z basenem zalany przez wody rzeki Łaby.

W czwartek, 15 lipca, nad ranem zwykle spokojna, łagodnie meandrująca rzeka Ahr w zachodnich Niemczech w pobliżu granicy z Belgią i Luksemburgiem, urosła dziesiątki razy, wystąpiła z brzegów, zajęła całą dolinę i zmieniła się w gigantyczny, rwący prąd. Niszczyła wszystko na swej drodze. Porywała domy, samochody, ludzi, uruchamiała osuwiska. Identycznie zachowało się wiele innych rzeczek i strumieni spływających ku nieodległemu Renowi ze zboczy prastarego, niewysokiego grzbietu górskiego Eifel, znanego dziś głównie z uprawy winorośli.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Pogoda przyspiesza"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021