Nauka

Trzecia dawka dla pacjentów po przeszczepach? MZ nie spieszy się z decyzją

Trzecia dawka dla pacjentów po przeszczepach? Coraz więcej głosów na tak Trzecia dawka dla pacjentów po przeszczepach? Coraz więcej głosów na tak tashatuvango / PantherMedia
Pacjenci po przeszczepach należą do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu covid-19 i zgonu. Szczepienia są więc dla nich ratunkiem. Pod warunkiem że ich układ odporności zareaguje na wakcynację. A niestety często tak się nie dzieje. Trwa dyskusja, czy podać im trzecią dawkę szczepionki.

Śmiertelność z powodu covid-19 u pacjentów po przeszczepach narządów jest istotnie podwyższona i według danych może sięgać aż 20 proc. Podkreśla to dramatyczną sytuację takich osób w czasach pandemii. Szczepienia są dla wielu z nich szansą, by wydostać się ze strachu przed zakażeniem, w którym żyli przez wiele miesięcy.

Czytaj także: Alfa, delta, teraz lambda?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021