Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Ilu Polaków ocaliły dotąd szczepionki? A ilu mogłyby ocalić? Można to policzyć

Narodowy Program Szczepień w Poznaniu Narodowy Program Szczepień w Poznaniu Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Ile zgonów mielibyśmy mniej, gdyby wszyscy w naszym kraju zaszczepili się przeciw covid-19? Dostępne dane pozwalają na takie wyliczenia, a wyniki są porażające!

Ministerstwo Zdrowia od czasu, kiedy weszły do użycia szczepionki przeciwko covid-19, dość oszczędnie dzieli się z opinią publiczną danymi na temat ich skuteczności. Najczęściej komunikaty resortu ograniczają się do cotygodniowego podania suchych liczb pokazujących, jaki procent osób wśród zmarłych z powodu infekcji koronawirusem to ludzie zaszczepieni i niezaszczepieni. Problem w tym, że takie dane – bez podziału na grupy wiekowe i dawki szczepionki – niewiele mówią o skuteczności preparatów przeciw covid-19, a wręcz mogą mylić.

Na szczęście niedomagające państwo wyręczają obywatele. Na Twitterze można śledzić osoby dokładnie analizujące dostępne dane. Jedną z nich jest pani Alicja, której fachowe zestawienia są bardzo cenione – tak jak spokojne, cierpliwe i merytoryczne dyskusje z internautami. Dużą popularnością cieszyła się m.in. jej świetna i robiąca wrażenie analiza skuteczności (w okresie 13.12–28.12.2021) szczepionek, właśnie z podziałem na grupy wiekowe i przyjęte dawki.

Skuteczność szczepieńalutk_a/TwitterSkuteczność szczepień

Czytaj także: Zastrzyk w rozwój szczepionek

Dzisiaj zaś pani Alicja opublikowała dane, które pokazują, ile żyć uratowały, oraz symulację, ile istnień mogłyby ocalić w naszym kraju szczepionki w ciągu ostatnich trzech i pół miesiąca.

Ilu Polaków uratowały szczepionki?alutk_a/TwitterIlu Polaków uratowały szczepionki?

Te liczby robią wrażenie: dzięki zastrzykom umarło w tym okresie 47 373 mniej ludzi. Gdyby zaś wszyscy dorośli zabezpieczyli się w ten sposób przed chorobą, ofiar śmiertelnych mielibyśmy jeszcze o prawie 17 tys. mniej! W tym czasie odnotowano bowiem 27 009 zgonów, a bez szczepień mogło ich być aż 74 382. Gdyby natomiast wszyscy się zaszczepili, śmierci z powodu covid-19 odnotowalibyśmy tylko 10 125.

Naprawdę trudno znaleźć silniejsze argumenty na poparcie akcji szczepień. Czy dotrą one do głów naszych decydentów, zwłaszcza posłów? Nadzieja umiera ostatnia…

Czytaj także: Prognoza grupy MOCOS. Do Polski nadchodzi omikron

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną