Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Od wtorku trzecia dawka dla młodzieży w wieku 16–18 lat

Punkt szczepień w Szczecinie Punkt szczepień w Szczecinie Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
W poniedziałek wieczorem Ministerstwo Zdrowia wystawiło 245 tys. e-skierowań na dawkę przypominającą dla młodzieży w wieku 16–18 lat – poinformował agencję PAP rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Zapisy rozpoczną się we wtorek.

W drugiej połowie maja ubiegłego roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później – dzieci w wieku 12–15 lat. „Europejska Agencja Leków, mimo takiej zapowiedzi, nie wydała jeszcze rekomendacji w sprawie szczepienia dawką przypominającą młodzieży. Powinna ona zapaść w najbliższych dniach, bo posiedzenie EMA trwa do 27 stycznia” – stwierdził rzecznik resortu zdrowia.

Czytaj też: Dzieci i covid. Mity i prawdy

Ferie i omikron przyspieszają decyzję

„Mając jednak na uwadze zalecenie zespołu ds. szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia, uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdecydowaliśmy, że 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces zapisów na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16. rok życia. Wszystkie e-skierowania są już wystawione” – powiedział PAP Andrusiewicz. Decyzja, jak wyjaśnił, ma związek m.in. z piątą falą pandemii, wzrostem zakażeń oraz wyjazdami młodzieży na ferie.

Pfizer – dawka po pięciu miesiącach

Szczepienia przypominające u osób w wieku 16–18 lat będą wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy od drugiej dawki szczepienia przeciw covid-19 (lub szczepienia preparatem jednodawkowym).

Czytaj też: Zastrzyk w rozwój szczepionek

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Nieświęty święty: czy to początek końca kultu Jana Pawła II w Polsce? Władza już wyczuła okazję

Trzęsienie ziemi, wybuch bomby atomowej, kamień milowy – oto reakcje po publikacjach na temat tuszowania pedofilskich skandali przez Karola Wojtyłę, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim. Początek końca papieskiego kultu w Polsce?

Joanna Podgórska
17.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną