Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Czym dyszy dusza

Rosyjska mentalność, tożsamość, dusza. Dlaczego jest, jaka jest?

Być może pojęcie duszy rosyjskiej, jak każdej duszy zbiorowej, jest mętne, metafizyczne, nienaukowe. Być może pojęcie duszy rosyjskiej, jak każdej duszy zbiorowej, jest mętne, metafizyczne, nienaukowe. dariusz_prusaczyk / PantherMedia
Skala i formy poparcia okazywanego przez Rosjan dla inwazji ich państwa na Ukrainę, a przede wszystkim podatność na absurdalne argumenty mające ją uzasadnić, odnowiły odwieczny problem rosyjskiej duszy. Poczynając od spornej kwestii, czy coś takiego jak dusza narodu w ogóle istnieje.
Pozytywizm, dominujący w drugiej połowie XIX w., wyeliminował takie pojęcia, jak duch czy nawet dusza, lecz w to miejsce pojawił się charakter narodowy.Patryk Sroczyński Pozytywizm, dominujący w drugiej połowie XIX w., wyeliminował takie pojęcia, jak duch czy nawet dusza, lecz w to miejsce pojawił się charakter narodowy.

Badanie zbiorowości za pomocą pojęć wypracowanych dla określania psychicznych, osobowościowych, charakterologicznych cech jednostek ludzkich ma długą tradycję. Łatwo nawet w obserwacji potocznej zauważyć, że nie tylko pojedyncze osoby, lecz także całe wspólnoty różnią się między sobą.

Pod koniec XVIII w. pochodzący z Mrągowa Johann Herder ujął te wyróżniające, specyficzne cechy oraz ich genezę w pojęciu Volksgeist, czyli ducha narodu (używał też niekiedy formy Nationalgeist).

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Esej; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Czym dyszy dusza"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >