Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Ostrożna rewolucja

Czy AI zastąpi lekarzy? Pomoże wykrywać nowotwory? Nadciąga rewolucja

„AI jest wdrażana ostrożnie i raczej nieprędko zastąpi lekarzy, mimo że niektórzy snują takie wizje. Można się natomiast spodziewać, że będzie coraz szerzej stosowana np. w obrazowaniu medycznym.” „AI jest wdrażana ostrożnie i raczej nieprędko zastąpi lekarzy, mimo że niektórzy snują takie wizje. Można się natomiast spodziewać, że będzie coraz szerzej stosowana np. w obrazowaniu medycznym.” Getty Images
Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Kiedy będziemy mogli porozmawiać z własnym zdjęciem rentgenowskim? Odpowiada dr Marcin Sieniek, szef grupy badawczej informatyków Google.
Dr Marcin Sieniek Dr Marcin Sieniek

MARCIN ROTKIEWICZ: – Dziś wielu z nas ekscytuje się programem ChatGPT i jego konkurentami. Pan pracuje nad sztuczną inteligencją schowaną w cieniu, choć niezwykle ważną dla naszego zdrowia.
MARCIN SIENIEK: – W przypadku każdej nowej technologii najpierw pojawia się spora ekscytacja. Tyle że w końcu opada i prawdziwe efekty danej innowacji dostarczane są już bez świateł reflektorów.

Jakimi medycznymi zastosowaniami AI pan się zajmuje?
Zacznijmy od jednej z najgroźniejszych chorób, czyli raka. Sztuczna inteligencja pomaga w rozpoznawaniu zmian nowotworowych na zdjęciach radiologicznych. Uczy się, analizując tysiące takich obrazów i zestawiając je z diagnozami postawionymi przez specjalistów. W Google pracuję m.in. nad wykorzystaniem AI do identyfikacji raka piersi na zdjęciach mammograficznych.

Z jakim wynikiem?
W 2020 r. w „Nature” nasz zespół wykazał – na danych z badań wykonanych w szpitalach w USA i Wielkiej Brytanii – że nasz program komputerowy jest lepszy niż pojedynczy radiolog i porównywalny z duetem lekarzy. W Wielkiej Brytanii i części Europy istnieje wymóg, by zdjęcia mammograficzne oceniało dwóch specjalistów, niezależnie od siebie. Gdyby więc pojawił się problem z dostępnością radiologów, a Brytyjczycy już się z nim zmagają, to będzie można obsadzić AI w roli tego drugiego.

Czy tego typu technologie są już gdzieś używane w praktyce lekarskiej?
Sektor medyczny jest bardzo restrykcyjnie regulowany. I słusznie, bo chodzi o nasze życie i zdrowie. Dlatego systemy sztucznej inteligencji traktowane są jako „urządzenia medyczne”, nawet jeśli mamy do czynienia np. z działającym w chmurze programem komputerowym.

Polityka 50.2023 (3443) z dnia 05.12.2023; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostrożna rewolucja"
Reklama