Czy grozi nam wielki blackout?

Moc albo noc
Polska energetyka ledwo zipie. Dziś prądu może zabraknąć z byle powodu – choćby dlatego, że zrobiło się gorąco. Trzeba od nowa zelektryfikować kraj, bo inaczej będziemy siedzieć przy świeczkach.
Rüdiger Rebmann/PantherMedia

W czasach PRL krążył dowcip o czterech klęskach żywiołowych gnębiących socjalistyczną gospodarkę. Były to: wiosna, lato, jesień i zima. Podobnie jest dziś z polską elektroenergetyką. Ledwie skończyła się dramatyczna zimowa walka z lodem, który osadzając się na przewodach rwał sieci i łamał słupy, a już mamy upalne lato i rosnący niepokój: czy uda się uniknąć blackoutu, czyli wielkiej, systemowej awarii zasilania? Pogoda znów jest przeciwko energetykom. W 2006 r. przy takich temperaturach doszło do awarii, która pozbawiła zasilania sporą część Polski.

Okazało się, że wszystko zaczęło się w wodach Narwi, które zbyt się nagrzały, a co gorsza było ich zbyt mało, by skutecznie chłodzić bloki elektrowni Ostrołęka. Tymczasem rósł pobór mocy. Automatyczne systemy wyłączyły więc elektrownię, a ponieważ w tej części Polski nie ma innego, równie dużego producenta energii, ubytku nie udało się szybko wypełnić. Przeciążone zostały kolejne elektrownie, które także zaczęły wypadać z systemu. Zanim zatrzymano to domino, północno-wschodnia część Polski znalazła się bez prądu.

Stefania Kasprzyk, prezes PSE Operator, spółki zarządzającej Krajowym Systemem Elektroenergetycznym, zapewnia, że z tamtych wydarzeń wyciągnięto wnioski, więc jest nadzieja, że ten scenariusz już się nie powtórzy. Źródłem kłopotów było bowiem wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie na moc bierną – szczególny rodzaj energii elektrycznej, niezbędny do funkcjonowania niektórych urządzeń, w tym klimatyzatorów.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną