Droga (na) przyszłość

Lepiej, czyli drożej
Lepsza woda, niskopodłogowe tramwaje, autostrady i szybsze koleje – jakość życia w Polsce powoli się poprawia. Ale korzystanie z tych wszystkich dobrodziejstw kosztuje.
Oczyszczalnia ścieków Południe w Warszawie
Wojciech Traczyk/SE/EAST NEWS

Oczyszczalnia ścieków Południe w Warszawie

Dla turystów spędzających tydzień czy dwa w Łebie to problem niewielki, ale dla mieszkańców nadmorskiego miasteczka sprawa jest poważna. Najpierw w czerwcu zaczęli płacić o ponad 15 proc. więcej za odbiór ścieków. Potem, na początku lipca, o prawie 13 proc. wzrosła stawka za dostarczanie wody. Obie spółki doprowadzające wodę i odbierające ścieki wytłumaczyły podwyżkę w ten sam sposób – inwestycjami, dzięki którym woda z kranu w Łebie jest coraz lepszej jakości, a ścieki oczyszczane zgodnie z europejskimi normami. Władze miasta, którym mieszkańcy się skarżyli, bezradnie rozkładały ręce. Żadnej ze spółek nie kontrolują, więc na wysokość cen wpływu, siłą rzeczy, nie mają.

Łeba nie jest wyjątkiem – fala podwyżek za wodę i ścieki przetacza się przez cały kraj. W stolicy Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, po burzliwej dyskusji, uzyskało zgodę radnych na zwiększenie opłat od mieszkańców aż o 30 proc. Powód ten sam co w Łebie – inwestycje, a dokładniej uruchomienie nowej oczyszczalni ścieków i rozbudowa starej.

Dzięki temu Warszawa przestanie wreszcie zasługiwać na niechlubny tytuł stolicy ścieków. Nieczystości nie będą już trafiać bezpośrednio do Wisły. Do tego, dzięki ogromnym inwestycjom w modernizację sieci wodociągowej jakość wody, którą miasto raczej nie mogło się dotąd chwalić, jest coraz lepsza.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną