Jak płacić mniej za energię elektryczną

PORADNIK BUDOWLANY.Prąd pod kontrolą
Ceny energii elektrycznej podwoiły się przez ostatnie dziesięć lat. A to nie koniec podwyżek. Jak ograniczać zużycie prądu, gdy w domu coraz więcej urządzeń elektrycznych?
Zmiana części oświetlenia, dzięki której nieco ograniczymy rachunki za prąd, wiąże się ze stosunkowo niewielkimi wydatkami i warto zdecydować się na nią jak najszybciej.
Simon Mills/Corbis

Zmiana części oświetlenia, dzięki której nieco ograniczymy rachunki za prąd, wiąże się ze stosunkowo niewielkimi wydatkami i warto zdecydować się na nią jak najszybciej.

Warto sięgnąć i po takie sposoby, których dotychczas nie braliśmy pod uwagę.

Zmień taryfę lub dostawcę

Niewielką popularnością cieszy się choćby możliwość zmiany dostawcy energii elektrycznej. Być może dlatego, że choć prąd możemy dziś kupować z bardzo wielu źródeł, wojny cenowej między firmami działającymi na tym rynku nie ma. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wynika, że do tej pory zaledwie 3,4 tys. gospodarstw domowych w Polsce zdecydowało się na wypowiedzenie umów swoim dostawcom i wybrało nowych. Jednak popularność tego rozwiązania powoli zaczyna rosnąć.

Wybór ułatwiają porównywarki cen dostępne w Internecie (szukaj na www.maszwybor.ure.gov.pl). Dzięki nim możemy sprawdzić, jakie firmy są nam gotowe sprzedawać prąd i ile możemy zaoszczędzić na zmianie. Ci, którzy mają nadzieję na rachunki niższe o połowę, na pewno się rozczarują.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną