Ile zapłacimy po uwolnieniu cen gazu

Gaz się uwalnia
Gaz ziemny to jeden z ostatnich towarów, którego ceny ustalane są na drodze administracyjnej. To ma się jednak zmienić. Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zastąpi niewidzialna ręka rynku.
Stworzenie unijnego rynku gazu będzie miało dla Polski także inne konsekwencje. Najważniejszą ma być uwolnienie cen, tak by mogły się kształtować na zasadzie równowagi popytu i podaży.
DDP Images/Forum

Stworzenie unijnego rynku gazu będzie miało dla Polski także inne konsekwencje. Najważniejszą ma być uwolnienie cen, tak by mogły się kształtować na zasadzie równowagi popytu i podaży.

Kiedy nadchodzi zimno, w Krajowej Dyspozycji Gazu robi się gorąco. Każda kreska poniżej zera oznacza wzrost zapotrzebowania na paliwo. Gdy temperatura spada poniżej –20° C, jak na początku lutego tego roku, sprawa robi się poważna. Trzeba opróżniać podziemne magazyny i uważnie śledzić ciśnienie na granicznych punktach zdawczo-odbiorczych, którymi gaz płynie do Polski. Zwłaszcza tych na wschodzie, bo tu już nieraz zdarzały się kłopoty z dostawami.

2 lutego 2012 r. padł rekord – dobowe zużycie gazu osiągnęło 72,3 mln m sześc. W styczniu wystarczało ok. 40 mln.

Mimo rekordowego w historii zużycia po raz pierwszy nie musieliśmy się specjalnie denerwować. Wszystko dzięki pojawieniu się nowych alternatywnych możliwości zaopatrywania Polski w gaz – wyjaśnia Wojciech Kowalski, członek zarządu spółki Gaz-System, operatora polskiej sieci gazowej. Te nowe możliwości to efekt rozbudowy gazociągów na Dolnym Śląsku (zwiększają przepustowość punktu na granicy polsko-niemieckiej) i uruchomienie nowego połączenia z systemem czeskim w rejonie Cieszyna. Można też odbierać więcej gazu z Jamału, dzięki tzw. wirtualnemu rewersowi. To zmiana, którą zawdzięczamy nowym unijnym regulacjom.

UE buduje europejski rynek gazu podobnie do rynku energii elektrycznej. Zakłada rozdzielenie działalności przesyłowej od handlowej. Kto sprzedaje gaz, nie może zajmować się jego przesyłem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną