Rynek

Gra w zielone

Rywalizacja na rynku energii odnawialnej

Z czego powinniśmy produkować zieloną energię by wywiązać się z unijnych zobowiązań? Z czego powinniśmy produkować zieloną energię by wywiązać się z unijnych zobowiązań? Jacek Wajda / Forum
Woda? Wiatr? Słońce? Biomasa? Z czego powinniśmy produkować zieloną energię, by wywiązać się z unijnych zobowiązań? Odpowiedzi jest tyle, ile grup interesów w branży polskiej energetyki odnawialnej.
Niemieckie firmy produkujące panele wchodzą już do Polski licząc, że będą powstawały nie tylko farmy solarne, ale także małe instalacje domowe.Daniel Schoenen/PantherMedia Niemieckie firmy produkujące panele wchodzą już do Polski licząc, że będą powstawały nie tylko farmy solarne, ale także małe instalacje domowe.

Nasze zobowiązania są proste: w 2020 r. 15 proc. energii zużywanej przez polską gospodarkę musi pochodzić ze źródeł odnawialnych. Choć zostaliśmy potraktowani ulgowo, bo standardowe wymagania to 20 proc., trudno to spełnić. W 2010 r. zaledwie 6 proc. zużywanego prądu pochodziło z odnawialnych źródeł energii (OZE). Jeśli nie przyspieszymy tempa, są małe szanse, by na koniec dekady dojść do wymaganych 15 proc. A wtedy możemy mieć poważne kłopoty.

Dziś nasz obowiązek dotyczący wytwarzania zielonej energii spełniamy w dość szczególny sposób.

Polityka 25.2012 (2863) z dnia 20.06.2012; Raport energetyczny; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w zielone"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021