Gazowa Jałta - zmowa amerykańsko rosyjska?

Gaz łzawiący
W sprawie porozumień Rosjan z Amerykanami pojawiły się już oskarżenia o „gazową Jałtę” i nowy pakt Ribbentrop-Mołotow. Krytykują Waldemar Pawlak i Radosław Sikorski. Czy gaz musi tak brzydko pachnieć polityką?
Gazprom jest pod wrażeniem buntu europejskich klientów. Dotychczasowy twardy ton zastąpiły deklaracje o gotowości do rozmów i ustępstw.
Christian Lagerek/PantherMedia

Gazprom jest pod wrażeniem buntu europejskich klientów. Dotychczasowy twardy ton zastąpiły deklaracje o gotowości do rozmów i ustępstw.

To prawda, że przeżyliśmy ostatnio spory zawód: amerykański koncern ExxonMobil, wielki gracz na światowym rynku nafty i gazu, ogłosił, że rezygnuje z dalszego poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. „Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów” – wyjaśniono. ExxonMobil jest jednym z kilku dużych amerykańskich koncernów poszukujących w Polsce gazu łupkowego. Dotychczas ich obecność budziła zarzuty opozycji, że rząd zbyt łatwo oddaje w obce ręce cenne skarby, jakie kryje polska ziemia. Gaz łupkowy, jeśli uda się go znaleźć i wydobyć, jest naszą nadzieją na uzyskanie niezależności energetycznej. Teraz jednak pojawiły się głosy, że rejterada Amerykanów nie jest przypadkowa.

ExxonMobil podpisał z rosyjskim koncernem Rosnieft pakiet porozumień przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka, zbieżność wydarzeń jest nieprzypadkowa. Amerykanie nie chcą „robić szpagatu” szukając u nas gazu, który mógłby stać się konkurencją dla gazu rosyjskiego. Czyli znowu padamy ofiarą spisku mocarstw czy też może popadamy w paranoję?

Polsko-rosyjskie stosunki gazowe zbudowane są na solidnym fundamencie wzajemnych uprzedzeń, konfliktów i pretensji. W Polsce stanowią od lat przedmiot politycznych sporów o bezpieczeństwo energetyczne: kto jest patriotą, a kto nie i kto działa na szkodę kraju, a kto mu dobrze służy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną