RAFAKO - bunt prezesa

Wrzący kocioł
Prezes raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako zbuntował się przeciw głównemu akcjonariuszowi i radzie nadzorczej. Rada w ogłoszeniach prasowych ostrzega, że prezes działa nielegalnie. W Raciborzu nieźle się zakotłowało.
Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz spółki giełdowej PBG SA, do której należy ponad 60 proc. akcji Rafako.
Maciej Nowaczyk/Newspix.pl

Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz spółki giełdowej PBG SA, do której należy ponad 60 proc. akcji Rafako.

Wiesław Różacki, zbuntowany prezes Rafako i PBG.
Szymon Łaszewski/BEW

Wiesław Różacki, zbuntowany prezes Rafako i PBG.

Jerzy Wiśniewski przyjechał do Raciborza w sobotnie popołudnie 17 listopada. Towarzyszyła mu żona, dwóch ochroniarzy i grupa współpracowników. Wieść o tym szybko rozeszła się po mieście, bo Rafako jest tu największą firmą i głównym pracodawcą. Szybko więc przed drzwiami i w holu fabrycznego biurowca zebrał się tłumek. Marek Tylka, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników FK Rafako, zapewnia jednak, że nie była to jakaś masówka. Najwyżej kilkadziesiąt osób. Nie doszło też do rękoczynów, bo i takie informacje się pojawiły. Było nerwowo, to fakt, bo nikt nie wiedział, po co Wiśniewscy przyjechali. I dlaczego z ochroniarzami. Chcą siłą przejąć zakład? I co z nim zrobią? W Raciborzu wiele osób jest przekonanych, że Wiśniewski ma złe zamiary. Będzie zwalniał ludzi, ciął pensje, może nawet zamknie Rafako.

Triumf i upadek

Jerzy Wiśniewski jest głównym akcjonariuszem (42 proc.) spółki giełdowej PBG SA, do której bezpośrednio i pośrednio należy ponad 60 proc. akcji Rafako. PBG to jedna z największych polskich grup budowlanych, do niedawna gwiazda warszawskiej giełdy. Dziś jednak znajduje się w ciężkich opałach. Tak jak niemal wszystkie duże firmy budowlane zaangażowała się w program budowy autostrad i tak jak one poniosła ogromne straty. Spółki z grupy PBG budowały też trzy z czterech wielkich stadionów na Euro 2012 z podobnym rezultatem.

W efekcie kilka spółek z grupy PBG, w tym największe Hydrobudowa i Aprivia, złożyły wniosek o upadłość. Taki sam wniosek musiała też złożyć spółka-matka. Spółki-córki są w likwidacji, w przypadku PBG sąd orzekł upadłość z możliwością zawarcia układu. Wierzycielami są kooperanci, obligatariusze i banki, które udzielały kredytów. W sumie PBG jest im winna 3,4 mld zł, a być może i więcej. Skala długów, a także wielkość i znaczenie PBG dla gospodarki (6,5 tys. pracowników) sprawiły, że poznańska spółka stała się „za duża, żeby upaść”. Konsekwencje byłyby poważne, bo PBG jest zaangażowana w szereg wielkich projektów, zwłaszcza w branży energetycznej – w budowę terminalu skroplonego gazu LNG i większości inwestycji w polskich elektrowniach.

Perłą w koronie Grupy PBG jest Rafako, jeden z największych w Europie producentów przemysłowych kotłów dla energetyki. Taki kocioł to podstawowa instalacja w niemal każdej elektrowni. Kupno pakietu kontrolnego Rafako, latem ubiegłego roku, było dla Jerzego Wiśniewskiego chwilą największego triumfu. Wiedział, że stworzony przez niego od zera koncern budowlany ma kłopoty, ale wierzył, że powrót do budownictwa przemysłowego pomoże mu przetrwać. PBG u zarania swego istnienia zajmowało się budową gazociągów i instalacji gazowych, bo to jest specjalność inżynierska Wiśniewskiego, w przeszłości pracownika PGNiG. Z czasem rosnąca grupa rozciągała swą aktywność na inne typy budownictwa przemysłowego. I tak dojechała do autostrad.

Te autostrady to był mój błąd. Nie trzeba było się w to angażować – przyznaje dziś Jerzy Wiśniewski. – Ale kto mógł wiedzieć, że tak zmienią się warunki działania, a państwowy inwestor będzie zachowywał się tak bezwzględnie.

Grupa PBG nie miała doświadczenia w budowie dróg, nie rozpoznała właściwie ryzyka i dała się wciągnąć w przetargowy wyścig szczurów, w którym jedynym kryterium była cena. Zapłaciła za to upadkiem. W podobnej sytuacji znalazł się Polimex Mostostal – ocenia Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną