RAFAKO - bunt prezesa

Wrzący kocioł
Prezes raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako zbuntował się przeciw głównemu akcjonariuszowi i radzie nadzorczej. Rada w ogłoszeniach prasowych ostrzega, że prezes działa nielegalnie. W Raciborzu nieźle się zakotłowało.
Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz spółki giełdowej PBG SA, do której należy ponad 60 proc. akcji Rafako.
Maciej Nowaczyk/Newspix.pl

Jerzy Wiśniewski, główny akcjonariusz spółki giełdowej PBG SA, do której należy ponad 60 proc. akcji Rafako.

Jerzy Wiśniewski przyjechał do Raciborza w sobotnie popołudnie 17 listopada. Towarzyszyła mu żona, dwóch ochroniarzy i grupa współpracowników. Wieść o tym szybko rozeszła się po mieście, bo Rafako jest tu największą firmą i głównym pracodawcą. Szybko więc przed drzwiami i w holu fabrycznego biurowca zebrał się tłumek. Marek Tylka, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników FK Rafako, zapewnia jednak, że nie była to jakaś masówka. Najwyżej kilkadziesiąt osób. Nie doszło też do rękoczynów, bo i takie informacje się pojawiły. Było nerwowo, to fakt, bo nikt nie wiedział, po co Wiśniewscy przyjechali. I dlaczego z ochroniarzami. Chcą siłą przejąć zakład? I co z nim zrobią? W Raciborzu wiele osób jest przekonanych, że Wiśniewski ma złe zamiary. Będzie zwalniał ludzi, ciął pensje, może nawet zamknie Rafako.

Triumf i upadek

Jerzy Wiśniewski jest głównym akcjonariuszem (42 proc.) spółki giełdowej PBG SA, do której bezpośrednio i pośrednio należy ponad 60 proc. akcji Rafako. PBG to jedna z największych polskich grup budowlanych, do niedawna gwiazda warszawskiej giełdy. Dziś jednak znajduje się w ciężkich opałach. Tak jak niemal wszystkie duże firmy budowlane zaangażowała się w program budowy autostrad i tak jak one poniosła ogromne straty. Spółki z grupy PBG budowały też trzy z czterech wielkich stadionów na Euro 2012 z podobnym rezultatem.

W efekcie kilka spółek z grupy PBG, w tym największe Hydrobudowa i Aprivia, złożyły wniosek o upadłość.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną