Dalsze losy uziemionego Dreamlinera

Wożąc dreamlinera
Najnowocześniejszy samolot świata przez ostatnie trzy miesiące przemieszcza się tylko dzięki pomocy holownika. Pomijając ten drobiazg, to rzeczywiście bardzo nowoczesna maszyna.
16 stycznia amerykański Federalny Urząd do spraw Lotnictwa podjął decyzję o uziemieniu wszystkich Boeingów 787 dreamliner.
Peter Andrews/Reuters/Forum

16 stycznia amerykański Federalny Urząd do spraw Lotnictwa podjął decyzję o uziemieniu wszystkich Boeingów 787 dreamliner.

Uziemiony w Polsce dreamliner stoi na stanowisku numer 44. Nie należy temu przypisywać specjalnej symboliki. Co prawda Lot cierpi za miliony, których nie może na dreamlinerze zarabiać. Ale Amerykanie wydają się być odporni nie tylko na gesty symboliczne, ale nawet sugestie prawne. Zalecają cierpliwość, troskliwą konserwację i częste próby techniczne silników, bo to drogie i wrażliwe urządzenie. Prawdziwy Rolls-Royce wśród silników. I to dosłownie, bo polskie maszyny wyposażono właśnie w silniki tej firmy. Jeden kosztuje jakieś 18 mln dol. Trudno się dziwić, że nikomu w Locie nawet powieka nie drgnie, kiedy co 11 dni trzeba wpompować w zbiorniki dreamlinera cysternę lotniczej nafty. A następnie mozolnie ją wypalić na bocznym pasie startowym.

Bravo Alfa

16 stycznia amerykański Federalny Urząd do spraw Lotnictwa w porozumieniu z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego podjął decyzję o uziemieniu wszystkich Boeingów 787 dreamliner. Decyzja była z kategorii nagłych, ale spodziewanych, bo pierwsi użytkownicy sami zaczęli decydować się na wstrzymywanie lotów 787. Najwięcej problemów mieli z nowoczesnymi bateriami zasilającymi najważniejsze układy samolotu. Dreamliner jest tak nowoczesny, że mówiono o nim latający komputer. Przy jego konstruowaniu zrezygnowano z większości mechanicznych systemów sterujących, zastępując je elektrycznymi.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną