PKP Cargo na giełdę. PiS protestuje

Spory towarowe
Prywatyzacja PKP Cargo od dawna wzbudza kontrowersje, więc nic dziwnego, że stała się narzędziem walki politycznej.

Od dawna było wiadomo, że PKP Cargo to beczka pełna prochu. Z jednej strony ogromna spółka w niezłej jak na polską kolej kondycji finansowej, będąca drugim największym w Unii Europejskiej przewoźnikiem towarowym. A równocześnie bastion związków zawodowych i symbol dawnej potęgi PKP. Stanowisko rządu jest jasne – wszystkie spółki Grupy PKP w dobrym stanie trzeba sprzedawać, a pieniądze z prywatyzacji mają iść na redukcję długu kolei, sięgającego czterech miliardów złotych. Po prywatyzacji Polskich Kolei Linowych przyszła zatem pora na PKP Cargo. Tylko jak to zrobić, żeby związkowcy nie wystraszyli inwestorów?

Ich spokój kupiono odpowiednimi premiami finansowymi i wyborem najmniej kontrowersyjnej metody prywatyzacji. Ostatecznie spółka PKP Cargo zostanie wprowadzona na giełdę, ale kontrolę – przynajmniej na razie – zachowa publiczny właściciel. Zaniechano pomysłu sprzedaży giganta jednej z europejskich kolei towarowych, co byłoby znakomitą okazją dla opozycji do ataku na rząd. Ten jednak w końcu i tak nastąpił, chociaż dopiero po ogłoszeniu wyceny PKP Cargo. Dla Jarosława Kaczyńskiego 3 mld zł to stanowczo za mało jak na rodowe srebro. Tyle tylko, że to srebro tyleż cenne, co wymagające ogromnych inwestycji i bardzo wrażliwe na koniunkturę. Przewozy towarowe jako pierwsze reagują na spowolnienie gospodarcze. Zresztą wyceny spółki dokonał tak naprawdę rynek, a nie politycy.

Dość absurdalnie brzmią zarzuty prezesa PiS o kluczowej roli PKP Cargo w obronności kraju. Kiedyś kolej rzeczywiście miała ogromne znaczenie militarne, ale te czasy bezpowrotnie minęły. Bardziej racjonalne są obawy Jarosława Kaczyńskiego o sprzedaż dalszych pakietów akcji spółki inwestorom. Jednak nie byłoby to zaskoczeniem, bo elementem strategii Grupy PKP jest prywatyzacja większości firm, a nie tworzenie giełdowego giganta pozostającego pod kontrolą państwa.

Szkoda natomiast jednej rzeczy. Prawie półtora miliarda złotych, uzyskane ze sprzedaży akcji, powinno pójść nie na redukcję historycznego długu, tylko na kolejowe inwestycje, zarówno w samą spółkę, jak i w infrastrukturę kolejową. Jeśli PKP  Cargo ma budować europejskie imperium, a takie są przecież mocarstwowe plany giganta, potrzebuje zarówno nowego taboru, jak i dobrych warunków do rozwoju w swoim kraju. Spółka coraz śmielej uruchamia przewozy transeuropejskie, rozwija się za granicą i próbuje nawiązać walkę z Deutsche Bahn. Prywatyzacja powinna być dla niej szansą na ekspansję, a nie tylko drogą do spłacania nieswoich zresztą długów.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną