Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Kryzys zimowy

Lód zaatakował kolej

To prawda, że pogoda ostatnich dni dla kolei jest fatalna. To nieprawda, że nie można było sobie lepiej z tym poradzić.

Marznący deszcz powodujący oblodzenie sieci trakcyjnej może mieć bardzo poważne, polityczne konsekwencje. To właśnie on był jedną z przyczyn kolejowego chaosu w grudniu 2010 r., który zakończył się dymisją ówczesnego wiceministra infrastruktury, odpowiedzialnego za kolej. Teraz znowu lód zaatakował kolej – lód, który tak naprawdę jest gorszy do śniegu, bo uniemożliwia jazdę lokomotywom elektrycznym. Pociągi trzeba na niektórych odcinkach przeciągać lokomotywami spalinowymi, co prowadzi do ogromnych opóźnień. Na pogodę kolej wpływu nie ma i trudno winić Grupę PKP za oblodzenie sieci trakcyjnej. Można było natomiast, zwłaszcza po tylu składanych obietnicach, oczekiwać lepszego zarządzania kryzysowego.

Tymczasem pytań jest wiele. Tradycyjnie dotyczą one braku wystarczającej informacji czy form rekompensaty dla pechowych pasażerów. Jednak wątpliwości na tym się nie kończą. Dlaczego brakuje lokomotyw spalinowych? Dlaczego pociągi wciąż jeżdżą trasami, które tak naprawdę nie nadają się chwilowo do eksploatacji?  Dlaczego relacje nie zostały doraźnie skrócone, a na brakujących fragmentach uruchomiona komunikacja zastępcza?

Wreszcie dlaczego kolej nie potrafi współpracować z przewoźnikami autobusowymi, skoro tym razem drogi są w lepszym stanie niż tory? W ten sposób można by zmniejszyć gigantyczne opóźnienia, a pasażerowie na pewno woleliby się przesiąść i część trasy pokonać autobusem niż siedzieć w pociągu bezczynnie wiele godzin? Dlaczego nie można w tych nadzwyczajnych warunkach porozumieć się przykładowo z Polskim Busem czy innymi przewoźnikami drogowymi i zrobić wszystko, żeby pasażerowie mniej cierpieli?

Na te wszystkie pytania nie ma odpowiedzi, a przecież politycy w ostatnich latach złożyli pasażerom mnóstwo obietnic. Celował w tym zwłaszcza poprzedni minister transportu, Sławomir Nowak, który uzasadniał nowe porządki kadrowe w Grupie PKP chęcią radykalnej poprawy jakości na kolei. Nic więc dziwnego, że mogliśmy oczekiwać lepszego reagowania na zimowy kryzys. Tymczasem mamy paraliż na kilku trasach i pociągi TLK bijące rekordy opóźnień, które wynoszą kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin. A wicepremier Bieńkowska w tych warunkach pozwala sobie jeszcze na bardzo niefortunny komentarz. Lepiej niech sprawdzi, dlaczego nowa, sowicie opłacana ekipa PKP, okazuje się w starciu z lodem równie nieudolna jak stara?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną