Jak zaplanować wakacje, żeby nie wydać fortuny?

Zaufaj i jedź
Miejsce w cudzym samochodzie, nocleg u tych, którzy sami wyjechali, i pieniądze pożyczone w sieci – dzięki ekonomii dzielenia się wakacje można spędzić taniej i ciekawiej.
Ekonomia dzielenia się istniała od zawsze, jednak przed epoką internetu był to margines marginesów.
Matheus Ferrero/StockSnap.io

Ekonomia dzielenia się istniała od zawsze, jednak przed epoką internetu był to margines marginesów.

Jeśli wierzyć różnym sondażom, w tym roku na urlop wyjedzie 30–47 proc. Polaków. Reszta, jak zwykle, zostanie w domach, przede wszystkim z powodu braku pieniędzy. Bo choć powoli gonimy Europę, to wciąż wiele osób deklaruje, że nie stać ich na letni czy zimowy wyjazd. Średnio 40 proc. mieszkańców Unii nie jest w stanie zapłacić za choćby tygodniowe wczasy raz w roku.

Cała Europa jest zresztą w tej sprawie mocno podzielona. Na urlop nie może sobie pozwolić zaledwie co dziesiąty Szwed i co piąty Niemiec, ale za to co drugi Włoch, dwie trzecie Węgrów i prawie trzy czwarte Rumunów. 62 proc. Polaków deklarowało w 2013 r., że nawet krótki wypoczynek poza domem przekracza ich finansowe możliwości. Część z nich cieszyłaby się relaksem, gdyby skorzystali z ekonomii dzielenia się. Pod tym chwytliwym, choć w Polsce wciąż mało znanym hasłem, kryje się nowa koncepcja własności. Ekonomia dzielenia się polega na wykorzystaniu tego, co posiadamy, do świadczenia sobie wzajemnie różnych usług. Dlaczego dom ma stać niezamieszkany, gdy właściciele wyjechali? Po co zostawiać puste miejsca w samochodzie podczas dłuższej jazdy? Czemu nie pożyczyć innym pieniędzy, jeśli aktualnie nie zamierzamy ich wydawać? Nie chodzi jednak o filantropię. Za usługi trzeba zwykle płacić, tyle że ceny są raczej umiarkowane, atrakcyjniejsze niż oferty komercyjne.

Powietrze, łóżko i śniadanie

Ekonomia dzielenia się istniała od zawsze, jednak przed epoką internetu był to margines marginesów. Teraz wykorzystuje nowe technologie do łączenia w pary oferentów i zainteresowanych ofertą. Jak można ten nowy trend wykorzystać do zorganizowania ciekawego, a przy tym niedrogiego urlopu?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną