Rynek

Zdążyć przed mrozem

Kończymy sezon budowlany

Coraz więcej zwolenników ma blachodachówka, tańsza i około dziesięć razy lżejsza od ceramicznej. Coraz więcej zwolenników ma blachodachówka, tańsza i około dziesięć razy lżejsza od ceramicznej. Krzysztof Wójcik / Forum
Jeśli nie zaczęliśmy budowy domu wczesną wiosną i nie ma szans na jej dokończenie przed nadejściem zimy, lepiej pozabijać wejścia deskami i przeczekać chłody.

Sezon budowlany kończy się zwykle w połowie listopada. Ostatnie słowo ma pogoda, nie można jednak liczyć na to, że kolejna zima będzie równie łagodna, jak poprzednia. Dlatego rozpoczynanie budowy domu jesienią jest ryzykowne, a gdy słupek rtęci w termometrach się obniża, prace trzeba zawiesić. Budowa musi być do tej przerwy przygotowana. – Dom musi mieć dach, żeby dobrze przetrwać zimę. Na dachu trzeba przynajmniej położyć papę. Inne prace lepiej odłożyć do wiosny. Ja zwykle przerywam roboty, kiedy zaczynają się przymrozki. Chyba że klientowi bardzo się spieszy. Wtedy wstawiam okna i jakiś piec do ogrzewania, kładę instalacje, tynki – mówi Michał Lisiecki, właściciel firmy budowlanej Mich-bud.

Domy jednorodzinne buduje się u nas na ogół systemem gospodarczym. Inwestor sam zarządza budową, prace zlecając kolejnym ekipom, i robi to w takim tempie, na jakie go stać. Dlatego często roboty ciągną się latami. Ktoś, kto ma wystarczające środki na budowę, też zresztą rozkłada ją najczęściej na dwa sezony. W pierwszym stawia się dom w stanie surowym i zabija wejścia deskami. Dobrze jest także zabezpieczyć stropy przed przemarzaniem – matami ze słomy albo styropianem. W takim domu, a właściwie na placu budowy, nie ma rzeczy, które mogłyby przyciągnąć złodziei, więc nie wymaga on ochrony. Budowę kończy się w czasie drugiego sezonu.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Poradnik; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Zdążyć przed mrozem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021